WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty

Artykuł nr: 18661 z dnia 04 lipca 2024Drukuj

Zobacz jak wygląda mammografia w mammobusie. Nowy film edukacyjny NFZ

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce rozpoznaje się go u ok. 20 tysięcy kobiet.

W początkowym okresie nie daje żadnych objawów, a wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Mammografia to badanie proste, szybkie i bezbolesne. Trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Dawka promieniowania podczas badania jest niska, zbliżona do otrzymywanej np. podczas prześwietlenia zęba. Mammografia może pokazać zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne przez badanie palpacyjne.

Bezpłatnie i bez skierowania na NFZ

Kobiety w wieku 45 – 74 lata, powinny wykonywać mammografię raz na dwa lata. Mogą to zrobić bezpłatnie i bez skierowania. Badanie jest bezpieczne i finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie.

Każdego dnia 76 mammobusów rusza w Polskę. Przyjeżdżają do małych i średnich miast oraz wsi, umożliwiając wykonanie profilaktycznej mammografii blisko miejsca zamieszkania.

Jak wygląda badanie w mammobusie?

Zastanawiasz się jak wygląda mammobus? A może już z niego skorzystałaś? Zobacz nasz najnowszy film edukacyjny Mammobus – badanie krok po kroku na kanale YouTube Akademia NFZ. Film ten jest częścią cyklu Zdrowie na pierwszym planie. Po jego obejrzeniu nie będziesz miała żadnych wątpliwości, że badanie w mammobusie, nie różni się niczym od tego w pracowni stacjonarnej. Sprawdź kiedy mammobus przyjedzie do Twojej miejscowości.

- Mammografia w mammobusie nie różni się niczym od tej wykonywanej w przychodni. Niestety, nadal spotykamy się z mylnym przekonaniem pacjentek, że badanie w mammobusie jest w jakiś sposób gorsze od wykonanego w placówce stacjonarnej. A to nieprawda. Wymagania techniczne, wyposażenie są identyczne dla wszystkich pracowni mammograficznych. Dodatkowo zaletą mammobusów jest to, że zazwyczaj stają np. w parku na parkingu dużego sklepu, zatem wracając z pracy, idąc po zakupy, możemy w nich zrobić badanie „od ręki”, wystarczy mieć dowód osobisty - podkreśla Ewa Maciejewska, prezeska Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka.

Udostępnij film

Pomóż nam dotrzeć do jak największej liczby osób. Razem możemy więcej! Podziel się linkiem wśród znajomych, pracowników, bliskich : Mammobus – badanie krok po kroku

Subskrybuj kanał YouTube Akademia NFZ

Bądź na bieżąco z najnowszymi materiałami edukacyjnymi.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy szerzyć świadomość na temat ważnych badań profilaktycznych, które ratują życie.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158