WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 18659 z dnia 03 lipca 2024Drukuj

Program bezpłatnych badań Profilaktyka 40 Plus przedłużony do końca roku. W Wielkopolsce zrealizowano ponad 360 tys. skierowań

  • Ministerstwo Zdrowia wydłużyło możliwość realizacji bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyka 40 Plus do końca 2024 roku.
  • Na terenie województwa wielkopolskiego program realizuje niemal 200 placówek.
  • Do tej pory w Wielkopolsce zrealizowano ponad 360 tysięcy skierowań na badania. To drugi wynik w Polsce.

Program Profilaktyka 40 Plus umożliwia osobom powyżej 40. roku życia skontrolowanie swojego stanu zdrowia. W programie nie ma górnej granicy wieku. W ramach Profilaktyki 40 Plus dostępny jest bezpłatny pakiet badań. Zawiera m.in. morfologię krwi, badanie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, określenie poziomu kreatyniny czy próby wątrobowe (AIAT, AspAT, GGTP). Ich wyniki pomagają we wczesnym wykrywaniu problemów w funkcjonowaniu np. nerek czy wątroby. Dodatkowo u mężczyzn sprawdzany jest poziom antygenu PSA, który może wskazywać na ryzyko wystąpienia raka prostaty.

Program Profilaktyka 40 Plus ruszył w lipcu 2021 roku i był kilkukrotnie przedłużany. Miał funkcjonować do 30 czerwca br., ale Ministerstwo Zdrowia ponownie wydłużyło możliwość skorzystania z darmowych badań profilaktycznych do końca grudnia. Jeśli ktoś brał już udział w programie może z niego skorzystać po raz kolejny, pod warunkiem, że od poprzednich badań minęło co najmniej 12 miesięcy.

Od początku realizacji programu mieszkańcy Wielkopolski zrealizowali ponad 360 tysięcy skierowań na bezpłatne badania, co w liczbach bezwzględnych plasuje nasz region na drugim miejscu w kraju po województwie lubelskim. Statystyki pokazują, że na udział w Profilaktyce 40 Plus częściej decydują się kobiety niż mężczyźni. Stanowią one 59 proc. wszystkich osób przebadanych w programie.

Przepustką do wzięcia udziału w programie jest wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu dostępnej w Internetowym Koncie Pacjenta lub aplikacji mojeIKP. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. masy ciała, aktywności fizycznej, sposobu odżywiania się oraz korzystania z używek, pacjent otrzymuje elektroniczne skierowanie na badanie, które może zrealizować w dowolnej placówce realizującej program – w Wielkopolsce jest ich 194. Ankietę można również wypełnić bezpośrednio u realizatora Profilaktyki 40 Plus.

Na badania należy umówić się bezpośrednio w placówce lub online za pośrednictwem IKP. Skierowanie jest elektroniczne, więc nie trzeba go drukować. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty. Po wykonaniu badań warto wybrać się do swojego lekarza rodzinnego aby skonsultować wyniki.

Szczegółowe informacje na temat programu, w tym mapę realizatorów można znaleźć na stronie: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyka-40-plus.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158