WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++
Wersja podstawowa Wersja czarno-zółta     WideoTłumacz"     Aktualności

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 18643 z dnia 18 czerwca 2024Drukuj

Badania prenatalne bez kryterium wieku. Program w Wielkopolsce realizuje 16 placówek

  • Badania prenatalne pozwalają stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, a w przypadku wykrycia  nieprawidłowości dają możliwość leczenia niektórych schorzeń jeszcze przed porodem.
  • Od 5 czerwca z bezpłatnego programu badań prenatalnych może skorzystać każda kobieta niezależnie od wieku.
  • W Wielkopolsce program diagnostyki prenatalnej realizuje 16 placówek.

Badania prenatalne to diagnostyczne testy przeprowadzane u dziecka w okresie płodowym, czyli przed jego narodzinami. Pozwalają na wczesne wykrycie niektórych chorób lub wad rozwojowych. Dzięki nim możliwe jest podjęcie leczenia niektórych schorzeń jeszcze przed porodem lub przygotowanie odpowiedniej terapii na okres bezpośrednio po narodzinach dziecka.

Dotychczas diagnostykę prenatalną w ramach NFZ mogły wykonywać kobiety od 35. roku życia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 5 czerwca br. zniosło to ograniczenie wiekowe. Obecnie każda kobieta niezależnie od wieku może bezpłatnie skorzystać z programu badań prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rozporządzenie określa terminy, w których należy przeprowadzić nieinwazyjne badania prenatalne. Badania biochemiczne powinny być wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży. USG płodu w celu wykrycia wad wrodzonych należy przeprowadzić w pierwszym trymestrze, również między 11. a 14. tygodniem ciąży, a następnie w drugim trymestrze, między 18. a 22. tygodniem ciąży.

Jeśli badania nieinwazyjne wskażą na nieprawidłowości w rozwoju płodu i zwiększone ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych lub wad płodu, pacjentka zostanie skierowana na pogłębioną diagnostykę. Zalicza się do niej poradnictwo i badania genetyczne, a także pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza).

Badania prenatalne umożliwiają rozpoznanie m.in.: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa, zespołu Klinefeltera, fenyloketonurii, hemofilii, mukowiscydozy, wrodzonej łamliwości kości, rdzeniowego zaniku mięśni, dystrofii mięśniowej.

Aby wziąć udział w programie badań prenatalnych wystarczy zgłosić się wraz ze skierowaniem zawierającym informacje o zaawansowaniu ciąży od lekarza prowadzącego do poradni ginekologiczno-położniczej, która realizuje program. W Wielkopolsce jest ich 16 – 13 z nich to placówki położone w Poznaniu i powiecie poznańskim; pozostałe 3 znajdują się w Koninie, Turku oraz Kościanie. Pełną listę poradni realizujących program wraz z danymi teleadresowymi można znaleźć w serwisie NFZ „Gdzie się leczyć” pod adresem: gsl.nfz.gov.pl.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji szacuje, że po zmianach z programu diagnostyki prenatalnej skorzysta ponad 210 tys. kobiet w Polsce.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158