WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 18627 z dnia 29 maja 2024Drukuj

Rusza Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Zmiany od 1 czerwca

  • 1 czerwca Izba Przyjęć działająca przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu przekształca się w SOR.

  • Z dniem 31 maja działalność zakończą również Izby Przyjęć USK przy ul. Przybyszewskiego 49 i Długiej 1/2.

  • Szpitalny Oddział Ratunkowy USK będzie funkcjonował przy ul. Grunwaldzkiej 55. Działa tam także punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynka.

To kolejny etap zmian, które zaczęły się w kwietniu tego roku. Najpierw do nowego budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 55 przeniosła się Izba Przyjęć oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej z byłego Szpitala Wojskowego przy ulicy Grunwaldzkiej 16/18.

Teraz – od soboty, 1 czerwca – Izba Przyjęć USK działająca przy ul. Grunwaldzkiej 55, zostaje przekształcona w Szpitalny Oddział Ratunkowy. Szpital zobowiązany jest zatrudniać na nim większą liczbę personelu medycznego, ale też za działalność SOR otrzymuje wyższe finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego będą teraz trafiać także osoby w stanie zagrożenia życia przywożone przez zespoły ratownictwa medycznego.

W związku z tą zmianą działalność 31 maja zakończą dwie Izby Przyjęć USK – ta zlokalizowana przy ul. Przybyszewskiego 49 oraz Długiej 1/2.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Grunwaldzkiej 55 nadal funkcjonować będzie tzw. wieczorynka, czyli punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przeniesiona tu w kwietniu z budynku przy ul. Grunwaldzkiej 16/18.

Kiedy na SOR, IP, wieczorynkę?

Do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynki powinniśmy się zgłosić w razie nagłego zachorowania, pogorszenia stanu zdrowia lub zaostrzenia objawów choroby przewlekłej, gdy nie ma symptomów świadczących o bezpośrednim zagrożeniu życia oraz gdy dotychczas stosowane leki i środki domowe nie przyniosły poprawy. Jeśli obawiamy się, że czekanie do momentu otwarcia poradni lekarza rodzinnego może niekorzystnie wpłynąć na nasz stan – możemy znaleźć pomoc w wieczorynce.

Powodem wizyty w punkcie NiŚOZ może być np. infekcja połączona z wysoką gorączką, silne bóle brzucha lub głowy, biegunka czy wymioty.

Pacjentowi w wieczorynce przysługuje porada lekarza lub pielęgniarki, zabiegi pielęgniarskie, wystawienie zwolnienia lekarskiego w uzasadnionym przypadku lub e-recepty na niezbędne leki. W wieczorynce nie uzyskamy wizyty kontrolnej związanej z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na leki stale przyjmowane w związku z chorobą przewlekłą czy zaświadczenia o stanie zdrowia.

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia należy zgłosić się do Izby Przyjęć, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub wezwać karetkę pogotowia.

Przypominamy, że w związku z nadchodzącym długim weekendem, w czwartek, 30 maja (Boże Ciało) nieczynne będą poradnie lekarzy rodzinnych. W piątek powinny one funkcjonować zgodnie ze standardowymi godzinami, czyli od 8 do 18. W sobotę i niedzielę tradycyjnie pozostaną nieczynne.

W czasie zamknięcia poradni POZ czynne są punkty NiŚOZ. Do wizyty w nich nie jest potrzebne skierowanie, ani rejestracja. Nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że pomoc powinna nam zostać udzielona, niezależnie od miejsca, do którego się zgłosimy. Wyjątkiem są wizyty domowe. Jeśli chcemy się na taką umówić, należy sprawdzić, w rejonie której wieczorynki się znajdujemy i to do niej się zwrócić.

Listę Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, Izb Przyjęć oraz punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (wraz z rejonami wyjazdowymi) możemy znaleźć na stronie WOW NFZ: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/7425.

 

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158