WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 18607 z dnia 17 maja 2024Drukuj

Analiza składu ciała, wiek metaboliczny, siła uścisku dłoni – to sprawdzisz w kiosku profilaktycznym WOW NFZ

  • Kiosk profilaktyczny w wielkopolskim oddziale NFZ został wzbogacony o nowe funkcjonalności.

  • Można w nim wykonać analizę składu ciała, pomiar siły uścisku dłoni, sprawdzić ciśnienie tętnicze czy określić wiek metaboliczny.

  • Korzystanie z kiosku jest bezpłatne. Można to zrobić przy okazji każdej wizyty w Sali Obsługi Klientów WOW NFZ przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu.

Regularne korzystanie z kiosku profilaktycznego pozwala kontrolować, w jakiej formie znajduje się nasz organizm. Po krótkiej przerwie, w marcu kiosk ponownie pojawił się w Sali Obsługi Klientów WOW NFZ, tym razem przy ul. Grunwaldzkiej 158 w Poznaniu. Od tego czasu skorzystało z niego ponad tysiąc klientów wielkopolskiego Funduszu.

Kiosk w nowej odsłonie został wzbogacony o kolejne funkcjonalności. Jedną z nich jest pomiar siły uścisku dłoni. Może nam on dać ważne informacje o naszym organizmie i pomóc szybko wychwycić niepokojące symptomy. Zbyt słaba siła uścisku dłoni może wskazywać np. na problemy neurologiczne. Nową opcją jest również pomiar saturacji, czyli natlenienia organizmu oraz temperatury.

Dużym zainteresowaniem niezmiennie cieszy się możliwość wykonania analizy składu ciała. Pozwala ona sprawdzić wskaźniki dotyczące zawartości tkanki tłuszczowej (w tym także tłuszczu trzewnego), mięśniowej oraz wody w naszym organizmie. Nową funkcją jest określanie wieku metabolicznego, także wykonywane w czasie analizy składu ciała. Dodatkowo po podaniu wzrostu i wagi kiosk wylicza indeks masy ciała, czyli współczynnik BMI. Ostatnią z opcji jest wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Poza zobrazowaniem kondycji organizmu, wyniki pomiarów pomagają określić ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, otyłość, choroba niedokrwienna serca czy miażdżyca. Ważne, żeby wychwycić je w porę, dzięki czemu można zmienić styl życia na zdrowszy i jeśli okaże się to konieczne – wdrożyć ewentualne leczenie. Zaniedbane przypadłości mogą bowiem prowadzić np. do zawału czy udaru mózgu.

Wyniki pomiarów wykonanych w kiosku można wydrukować. Wraz z nimi dostajemy spersonalizowaną ofertę profilaktyczną, która zawiera m.in. dostosowaną do wieku propozycję programów profilaktycznych. Na wydruku znajdziemy również przekierowanie do bezpłatnego portalu Diety NFZ, dzięki któremu łatwiej wprowadzić do naszego życia zdrowe nawyki żywieniowe. Wyniki można od razu omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia, który wskaże dalszą ścieżkę postępowania. Należy pamiętać, że nie jest on lekarzem, a same pomiary mają charakter poglądowy i jeśli coś nas zaniepokoi, warto skonsultować ich wyniki np. z lekarzem rodzinnym.

Kiosk profilaktyczny jest samoobsługowy, ale przy wykonywaniu pomiarów zawsze można liczyć na wsparcie naszego doradcy, który przeprowadzi przez cały proces. Korzystanie z urządzenia jest bezpłatne i nie trzeba się umawiać na pomiary. Polecamy jednak zarezerwować termin wizyty, żeby mieć pewność nie będzie trzeba czekać, aż inny klient zakończy pomiary. Umówienie terminu jest możliwe za pośrednictwem strony internetowej www.nfz-poznan.pl. Należy wejść w zakładkę „Umów wizytę w WOW NFZ przez internet” i wybrać kiosk profilaktyczny.

Z kiosku można korzystać bez limitów, więc zachęcamy, żeby robić to regularnie. Każdy, kto go odwiedzi otrzymuje „karnet zdrowia”, gdzie za każdą wizytę otrzymuje się jedną pieczątkę. Po szóstej wizycie na klienta czeka drobny upominek.

Kiosk jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzących i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Natomiast nie mogą z niego korzystać m.in. osoby z wszczepionymi rozrusznikami serca, kobiety w ciąży i dzieci.

 

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158