WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 18596 z dnia 10 maja 2024Drukuj

Mammobusy w trasie po Wielkopolsce. W maju zaplanowanych jest jeszcze 135 postojów

  • Od listopada z bezpłatnej mammografii mogą korzystać kobiety od 45. do 74. roku życia. Do tej pory wykonała ją co trzecia uprawniona Wielkopolanka.

  • Mobilne pracownie mammograficzne, czyli mammobusy co miesiąc odbywają w Wielkopolsce nawet do 200 postojów. Odwiedzają każdy powiat.

  • Na maj zaplanowane były 173 przystanki, z czego od 11 maja jest ich jeszcze 135.

Do listopada 2023 roku z bezpłatnej mammografii w Wielkopolsce mogło korzystać 460 tys. mieszkanek województwa w wieku od 50 do 69 lat. Po poszerzeniu widełek wiekowych, grupa ta zwiększyła się do 725 tysięcy kobiet w wieku od 45 do 74. Z tego grona badanie mammograficzne w ramach programu wykonało 245 tys. zakwalifikowanych, czyli co trzecia Wielkopolanka spełniająca kryteria. W skali kraju daje to Wielkopolsce czwarte miejsce – za województwami: lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

- Obserwujemy korzyści płynące z poszerzenia granic wiekowych kwalifikacji do programu profilaktyki raka piersi. Zauważalny jest znaczny wzrost frekwencyjny i więcej kobiet korzysta z przesiewowej mammografii. Szczególnie chętnie robią to kobiety od 45. do 49. roku życia. Natomiast panie w wieku 69-74 lat, które wcześniej były objęte programem profilaktycznym, ale zakończyły udział w nim, wykazują dużą radość, ponieważ nadal mogą mieć pod kontrolą swoje zdrowie – mówi dr Dariusz Godlewski, prezes Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pienkowskiej. – Zwiększenie grupy kobiet, które mogą korzystać z programu jest ogromną szansą. Na wczesnym etapie wykrywamy sporo zmian, które wymagają dalszej interwencji. Trafia do nas wiele kobiet, które jeszcze w czasie pandemii zaobserwowały coś niepokojącego, ale wcześniej nie zdecydowały się tego skonsultować.

Za najbardziej świadome znaczenia profilaktyki zdrowotnej można uznać mieszkanki powiatów: obornickiego, poznańskiego, kościańskiego, nowotomyskiego i wągrowieckiego. Tam odsetek kobiet korzystających z programu wynosi obecnie 40 proc. Poniżej nie tylko wielkopolskiej, ale też ogólnopolskiej średniej są z kolei powiaty: turecki, pleszewski, kępiński, kolski, krotoszyński, ostrzeszowski, koniński, słupecki, kaliski oraz miasta Kalisz i Konin. Z badań skorzystało tam mniej niż 30 proc. kobiet spełniających kryteria programu.

W naszym województwie działa 27 stacjonarnych pracowni mammograficznych realizujących program profilaktyki raka piersi. Można je znaleźć na stronie internetowej: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/18235/.

Dodatkowo po Wielkopolsce kursują pracownie mobilne, czyli mammobusy. Wielkopolski oddział NFZ co miesiąc organizuje nawet do 200 postojów mammobusów we wszystkich powiatach naszego regionu. Każdy z przystanków to okazja do skorzystania z badania blisko miejsca zamieszkania.

Aktualny harmonogram postoju mammobusów można znaleźć każdorazowo w zakładce „Dla pacjenta” na stronie: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/16346/. Na maj zaplanowane były 173 postoje mammobusów, a od soboty, 11 maja będzie ich jeszcze 135. Miesiąc ten jest szczególnie dobrą okazją do wykonania badania, biorąc pod uwagę, że 26 maja obchodzony jest Dzień Matki. Warto skorzystać z okazji i zrobić sobie prezent w postaci bezpłatnego badania.

Przypomnijmy, że mammografię w ramach programu profilaktycznego kobiety w wieku od 45 do 74 lat mogą wykonywać raz na dwa lata lub co roku, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Należy pamiętać, że do corocznej mammografii niezbędne jest pisemne potwierdzenie.

Według danych Narodowego Instytutu Onkologii w 1 na 20 przypadków w profilaktycznej mammografii są wykrywane niepokojące zmiany. Jeśli tak się stanie kobieta jest kierowana do drugiego etapu programu, gdzie wykonuje się pogłębione badania, m.in. USG piersi lub biopsję, która ma określić charakter zmiany.

Jak podkreślają eksperci, w tym prof. Maria Litwiniuk, konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej – wyniki leczenia raka piersi przez ostatnie lata bardzo się poprawiły. Nadal jednak z powodu tego nowotworu co roku umiera w Polsce kilka tysięcy kobiet. Prof. Litwiniuk zaznacza, że na wczesnym etapie rak piersi nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważna jest rola samobadania i regularnej mammografii. Nowotwór wykryty w pierwszym stopniu zaawansowania jest wyleczalny u ponad 90 proc. chorych.

 

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158