WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 17106 z dnia 23 czerwca 2022Drukuj

Oddział neurologiczny z udarówką zmienia miejsce, ale zostaje w Gnieźnie

  • Od 1 lipca w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie zacznie działać oddział neurologiczny, gdzie pomoc znajdą także pacjenci po udarach mózgu.
  • Będzie to możliwe dzięki cesji, która została zawarta między dwiema gnieźnieńskimi placówkami: Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz Szpitalem Powiatowym.

 

- Wiele lat temu była taka tendencja, żeby oddziały neurologiczne znajdowały się w szpitalach psychiatrycznych, ale przy obecnym poziomie wiedzy medycznej jest to niezasadne – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Nowoczesna neurologia często wymaga kompleksowego podejścia do pacjenta oraz szybkiej i sprawnej diagnostyki, którą gwarantują w szczególności szpitale posiadające Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

Dlatego wielkopolski oddział NFZ przychylił się do wniosku o cesję, która polegała na przeniesieniu oddziału neurologicznego z „Dziekanki” do Szpitala Powiatowego w Gnieźnie.  Jest to pierwsza cesja, która została przeprowadzona w ramach tzw. sieci szpitali. Po zmianie, obie placówki pozostają na dotychczasowych poziomach zabezpieczenia szpitalnego: „Dziekanka” na pierwszym, a Szpital Pomnik Chrztu Polski na drugim.

Dla Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie prowadzenie oddziału neurologii i leczenie pacjentów po udarach to nowe wyzwanie.

- Jesteśmy na nie przygotowani - mówi Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski w GnieźnieMiejsca, w którym znajdą się te oddziały zostały wyremontowane, odświeżone i wyposażone, spełniają one wszystkie standardy, o czym Narodowy Fundusz Zdrowia mógł przekonać się podczas wizytacji.

W gnieźnieńskiej „Dziekance”, oprócz oddziałów psychiatrycznych, pozostaje oddział geriatryczny, chorób wewnętrznych i oddziały rehabilitacyjne.

- Wprowadzone zmiany nie wpływają na dostępność do leczenia w Gnieźnie i powiecie, nadal na terenie Gniezna pozostają wszystkie dotychczasowe zakresy świadczeń - mówi Marek Czaplicki, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie. – My teraz skupimy się na pacjentach psychiatrycznych i z zakresu leczenia uzależnień, co jest zbieżne z profilem naszego szpitala.

 

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158