WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 16881 z dnia 23 lutego 2022Drukuj

Te szpitale leczyły najwięcej pacjentów z powodu COVID-19 w 2021 r.

  • Prawie 27 tysięcy hospitalizacji pacjentów z powodu COVID-19 odnotowaliśmy w ubiegłym roku w wielkopolskich szpitalach.

  • Najwięcej chorych leczył Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, który do lipca pozostawał szpitalem w całości dedykowanym pacjentom covidowym. Przez cały rok sprawozdał ponad 4 tys. hospitalizacji.

  • Za świadczenia na rzecz pacjentów z COVID-19 szpitale otrzymały w 2021 r. prawie 825 mln złotych, dodatkowe prawie 506 milionów złotych WOW NFZ przekazał na dodatki covidowe dla personelu

2021 rok był drugim, w którym towarzyszyła nam pandemia COVID-19. W Polsce zmagaliśmy się z trzecią i czwartą falą zachorowań, z których trzecia była w naszym regionie najtrudniejszą z dotychczasowych. Wymagała przygotowania najwyższej, jak do tej pory liczby łóżek (12 kwietnia 2021 r. baza w regionie liczyła 3707 miejsc), a w wielkopolskich szpitalach najwięcej pacjentów z COVID-19 przebywało 9.04.2021 r. – zajętych było wtedy ponad 3131 łóżek.

- Pierwszy rok walki z pandemią COVID-19 pokazał nam, które szpitale radzą sobie z nią najsprawniej. To z ich pomocy korzystaliśmy w pierwszej kolejności w trakcie kolejnych fal w 2021 r., biorąc pod uwagę potrzebę zabezpieczenia w całym regionie tak dla pacjentów z covid -19 jak i chorych na inne schorzenia. Niezmiennie cieszy nas dobra współpraca z dyrektorami szpitali i samorządami. Pokazując zestawienia liczby hospitalizacji za ubiegły rok, chcemy wskazać, które placówki miały najwięcej pracy przy leczeniu pacjentów z COVID-19 - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.Warto zwrócić uwagę, że to wysiłek zarówno kierownictwa szpitali i oddziałów, jak i lekarzy, pielęgniarek oraz całego personelu.

Walka z pandemią to nie tylko hospitalizacje. Wielkopolskie szpitale organizowały także transport dla zakażonych pacjentów, prowadziły laboratoria wykonujące testy w kierunku Sars-Cov-2, a także punkty pobrań wymazów. Wiele placówek  angażowało się także w organizację punktów szczepień, prowadziło izolatoria, a od kwietnia 2021 roku oferowało ozdrowieńcom rehabilitację pocovidową.

- Każda fala stawiała przed nami lekarzami oraz całym personelem inne wyzwania, poszczególne okresy rozwoju pandemii różniły się przebiegiem klinicznym, początkowo pacjenci częściej trafiali do szpitali z zapaleniem płuc, niewydolnością oddechową, wymagali tlenoterapii, później leczyliśmy głównie pacjentów, u których występowała kompensacja innych chorób, szczególnie przewlekłych – mówi profesor Magdalena Figlerowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. - Pod koniec 2021 roku do szpitali trafiało też więcej dzieci niż na początku roku, pediatrzy coraz częściej obserwowali też PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci – chorobę, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Należy zwrócić uwagę, że nie tylko COVID-19 jest nową chorobą, ale też występujące po nim powikłania, które są najcięższe u pacjentów nieszczepionych.

W 2021 roku punkty szczepień na terenie województwa Wielkopolskiego podały pacjentom 4,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19, a prawie 60 procent Wielkopolan zostało w pełni zaszczepionych (jednodawkową szczepionką J&J albo dwiema dawkami szczepionek innych producentów). Na przebieg pandemii w naszym regionie miała wpływ liczba zaszczepionych Wielkopolan, ale też specyfika poszczególnych odmian wirusa, czy organizacja opieki nad pacjentem z COVID-19. Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom uniknęliśmy problemów, które pojawiały się w innych województwach, jak choćby karetki stojące przed szpitalami, w których brakowało miejsc dla pacjentów zakażonych. W Wielkopolsce, niemal od początku pandemii działało Call Center. Dyżurował tam konsultant, który kierował pacjentów do palcówek dysponujących wolnymi miejscami. Ratownicy medyczni wiozący pacjenta do wskazanego szpitala mieli pewność, że ich pacjent zostanie tam przyjęty.

- Trzecia fala pandemii wiosną 2021 r. mocno uderzyła w Wielkopolskę. Poradziliśmy sobie z nią nie korzystając z pomocy sąsiednich województw, choć takie scenariusze były brane pod uwagę. Cały czas przykładamy dużą wagę do efektywnego i racjonalnego gospodarowania łóżkami i monitorowania czasu pobytu pacjentów. Wielkopolska zwykle była również gotowa, by w miarę możliwości, w trudnych sytuacjach wspomagać inne województwa – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.

27 tys. hospitalizacji covidowych w Wielkopolsce

Baza łóżek dla pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 jest dostosowywana do bieżących potrzeb w województwie. Oznacza to, że w szczytowym okresie poszczególnych fal do leczenia pacjentów angażowana jest największa liczba szpitali, a niektóre z nich są w całości przekształcane na covidowe. W okresie spadku liczby hospitalizacji z powodu COVID-19, wracają one do leczenia pacjentów z powodu innych schorzeń. Wyjątkiem w 2021 r. był m.in. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, który niemal od początku pandemii do końca czerwca 2021 r. leczył wyłącznie pacjentów z COVID-19. Podobną rolę z przerwami pełnił również Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich prowadzony przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. Największą bazą łóżek dysponował on w szczycie trzeciej fali, kiedy było ich 356. Następnie pozostawał w stanie „uśpienia” od 10 lipca, by na początku listopada ponownie wrócić do przyjmowania pacjentów covidowych.

W ubiegłym roku szpitale w Wielkopolsce sprawozdały niecałe 27 tys. hospitalizacji pacjentów z powodu COVID-19. 1,2 tys. z nich, to hospitalizacje jednodniowe, w pozostałych przypadkach chorzy wymagali dłuższego pobytu na oddziałach.

Najwięcej, bo ponad 4 tys. hospitalizacji sprawozdał Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu. 2,3 tys. hospitalizacji odnotował Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego prowadzący Szpital Tymczasowy na MTP. Poza Poznaniem najwięcej pacjentów leczyły szpitale w: Słupcy (1,8 tys. hospitalizacji) oraz Ostrowie Wielkopolskim (1,6 tys. hospitalizacji). Na kolejnym miejscu znajduje się Szpital MSWiA w Poznaniu, który od lipca 2021 r. przejął rolę wiodącej placówki leczącej chorych z COVID-19 w Wielkopolsce. Przez cały rok sprawozdał on 1,2 tys. hospitalizacji. Ponad tysiąc przyjęć pacjentów z COVID-19 odnotowały  Szpitale w: Czarnkowie i Koninie (po 1,1 tys.). Pod tym względem w pierwszej dziesiątce w naszym województwie znajdują się jeszcze szpitale w Rawiczu (954 hospitalizacje), Gnieźnie (817) oraz Pile (776). Pełne zestawienie szpitali, które przyjmowały w 2021 r. pacjentów z COVID-19, wraz z liczbą sprawozdanych hospitalizacji znajduje się na końcu informacji.

Te szpitale otrzymały najwięcej pieniędzy

Od momentu wybuchu pandemii W Polsce do połowy lutego tego roku, wielkopolski oddział NFZ przekazał na walkę z nią ponad 2,5 miliarda złotych, z czego w całym 2021 roku do samych szpitali trafiło 1,3 miliarda złotych. Przez cały ubiegły rok świadczenia na rzecz pacjentów udzielane w szpitalach to 824,6 milionów złotych, a ponad 505,6 mln złotych to dodatki covidowe dla personelu – 490,1 mln zł otrzymali pracownicy stanowiący personel medyczny, a pozostałe 15,5 mln zł – personel niemedyczny.

Pieniądze przekazane szpitalom na świadczenia medyczne to koszty hospitalizacji, szczepień, testowania pacjentów przebywających w szpitalu, pobytów w izolatoriach, transportu covidowego, dializoterapii i inne.

W 2021 roku najwyższa kwota trafiła do Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Placówka ta za świadczenia covidowe i dodatki dla personelu otrzymała w tym czasie prawie 209 milionów złotych. Przez długi okres szpital ten pełnił funkcję jednoimiennego, czyli zajmował się wyłącznie pacjentami zakażonymi Sars-Cov-2. Na drugim miejscu znalazł się Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UMP prowadzący szpital tymczasowy na MTP oraz tamtejszy punkt szczepień. Podmiot ten otrzymał w 2021 roku ponad 110 mln złotych. Centrum Medyczne HCP otrzymało ponad 66 mln zł i znalazło się na trzecim miejscu wśród szpitali zaangażowanych w walkę z COVID-19. Kolejne szpitale, które w 2021 roku udzielały świadczeń covidowych to Szpital w Koninie (64,5 mln zł), Szpital w Ostrowie Wielkopolskim (59,8 mln zł) i Szpital MSWiA w Poznaniu (55,4 mln zł).

W przypadku pieniędzy przekazywanych tylko na świadczenia na rzecz pacjentów, bez dodatków covidowych dla personelu, pierwsze dwie placówki pozostają na tych samych miejscach z kwotami: 136,4 mln zł oraz 87,8 mln zł, natomiast na miejscu trzecim znalazł się Szpital w Ostrowie Wielkopolskim, który za udzielanie świadczeń covidowych w 2021 roku otrzymał 34,4 mln zł. Kolejne placówki to Szpital MSWiA (34,1 mln zł), Centrum Medyczne HCP (33,3 mln zł), Szpital w Koninie (30,4 mln zł).

 

Zespół Komunikacji Społecznej

WOW NFZ

 

Liczba hospitalizacji covidowych w wielkopolskich szpitalach w 2021 r.:

Nazwa świadczeniodawcy

Miejscowość

Liczba hospitalizacji jednodniowych

Liczba hospitalizacji powyżej jednego dnia

Suma liczby hospitalizacji

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski Im. J. Strusia

Poznań

115

3991

4106

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu

Poznań

65

2283

2348

SPZOZ w Słupcy

Słupca

77

1789

1866

ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski

57

1611

1668

SPZOZ MSWiA w Poznaniu

Poznań

84

1124

1208

ZZOZ w Czarnkowie

Czarnków

62

1045

1107

WSZ w Koninie

Konin

46

1057

1103

Szpital Powiatowy w Rawiczu

Rawicz

53

901

954

Szpital Pomnik Chrztu Polski

Gniezno

46

771

817

Szpital Specjalistyczny w Pile

Piła

40

736

776

Pleszewskie Centrum Medyczne

Pleszew

27

694

721

SPZOZ w Grodzisku Wielkopolskim

Grodzisk Wielkopolski

32

682

714

Szpital Powiatowy w Śremie

Śrem

33

659

692

Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia

Ostrzeszów

30

636

666

Centrum Medyczne HCP

Poznań

51

590

641

SPZOZ w Szamotułach

Szamotuły

27

613

640

Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii

Poznań

25

561

586

SPZOZ w Gostyniu

Gostyń

20

498

518

Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera UM w Poznaniu

Poznań

111

354

465

SPZOZ w Międzychodzie

Międzychód

13

428

441

Szpital Wojewódzki w Poznaniu

Poznań

14

413

427

SPZOZ w Kępnie

Kępno

25

399

424

WSZ w Lesznie

Leszno

15

389

404

Szpital Średzki Serca Jezusowego

Środa Wielkopolska

21

374

395

SPZOZ w Nowym Tomyślu

Nowy Tomyśl

14

300

314

Szpital Powiatowy w Chodzieży

Chodzież

9

291

300

SPZOZ w Krotoszynie

Krotoszyn

9

289

298

Szpital w Puszczykowie

Puszczykowo

11

261

272

SPZOZ w Obornikach

Oborniki

14

253

267

Szpital Powiatowy w Jarocinie

Jarocin

6

247

253

Szpital Powiatowy we Wrześni

Września

2

221

223

Szpital Powiatowy w Wyrzysku

Wyrzysk

8

213

221

SPZOZ w Wolsztynie

Wolsztyn

4

206

210

ZOZ w Wągrowcu

Wągrowiec

7

167

174

Szpital Powiatowy w Złotowie

Złotów

6

144

150

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu

Poznań-Grunwald

11

137

148

WSZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy

Godziesze Małe

3

137

140

Wojewódzki Szpital Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka" w Gnieźnie

Gniezno

7

47

54

Szpital Powiatowy w Trzciance

Trzcianka

2

34

36

SZOZ Nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu

Poznań-Stare Miasto

2

33

35

SPZOZ w Turku

Turek

-

33

33

WSZ w Kaliszu

Kalisz

-

33

33

Suma

 

1204

25644

26848

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158