WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty dla Pacjenta

Artykuł archiwalny nr: 16357 z dnia 19 maja 2021Drukuj

Priorytetowe szczepienia osób niepełnosprawnych i opiekunów. W tych punktach zaszczepisz się bez rejestracji [A]

Od 10 maja osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą się szczepić przeciwko COVID-19 bez rejestracji w Punktach Szczepień Powszechnych. Dotyczy to także ich opiekunów (do trzech osób). Żeby mieć pewność zaszczepienia w danym dniu, warto zadzwonić wcześniej do PSP. Podajemy listę punktów w województwie wielkopolskim wraz z adresami i numerami telefonów.

Priorytetowe szczepienia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz do trzech ich opiekunów możliwe są od 10 maja i odbywają się w Punktach Szczepień Powszechnych. Na terenie województwa wielkopolskiego jest ich 69.

>> Sprawdź listę Punktów Szczepień Powszechnych w Wielkopolsce <<

Osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami nie muszą się wcześniej rejestrować na szczepienie w Punkcie Szczepień Powszechnych. Wystarczy, że zjawią się w nim w wybranym dniu. Przed szczepieniem warto zadzwonić do PSP (numery telefonów podane na liście) i upewnić się, że szczepienie tego dnia będzie możliwe.

Każdy Punkt Szczepień Powszechnych został zobligowany do dostosowania się do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówkom przekazano także odpowiednie wytyczne Ministerstwa Zdrowia dotyczące procedury priorytetowego szczepienia dla tej grupy.

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą również korzystać z usług punktów szczepień innych niż powszechne. W tym wypadku konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja na szczepienie – za pośrednictwem infolinii 989, e-rejestracji lub osobista w punkcie szczepień.

Jeśli stan danej osoby uniemożliwia dotarcie do punktu szczepień – samodzielne lub z pomocą transportu organizowanego przez lokalny samorząd – możliwe jest zaszczepienie jej przez tzw. wyjazdowe punkty szczepień. W takim wypadku należy skontaktować się ze swoją przychodnią POZ, której lekarz kwalifikuje do szczepienia w miejscu pobytu. Jeśli przychodnia prowadzi swój punkt szczepień i zadeklarowała gotowość do wyjazdów – jej personel powinien sam zaszczepić pacjenta. Jeśli nie – musi umówić go na szczepienie przez punkt wyjazdowy.

Szczepienia dla osób niepełnosprawnych mogą być również organizowane na terenie następujących placówek:

  • ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy),
  • warsztatów terapii zajęciowej,
  • zakładów aktywności zawodowej,
  • centrów integracji społecznej,
  • klubów integracji społecznej,
  • ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych,
  • uczestników programu „Rehabilitacja 25 plus”,
  • Szkół Przysposabiających do Pracy,
  • mieszkań chronione.

Możliwe tam powinno być zaszczepienie osób niepełnosprawnych korzystających z usług danej placówki wraz z opiekunami i personelem.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158