WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Leczenie Uzdrowiskowe

Artykuł nr: 15100 z dnia 08 lipca 2019Drukuj

Leczenie Uzdrowiskowe - informacje ogólne

SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE

 

U lekarza

 

O potrzebie  leczenia uzdrowiskowego decyduje lekarz (rodzinny lub specjalista) pracujący w ramach kontraktu z NFZ.

Wypełniając skierowanie, lekarz dołącza lub wpisuje na nim aktualne wyniki badań. Jeśli w ciągu ostatnich 3 miesięcy przed datą wystawienia skierowania pacjent przebywał w szpitalu, dobrze jest też dołączyć do skierowania wypis ze szpitala (może być kserokopia).

Lekarz, posiadający umowę z NFZ, przekazuje e-skierowanie do Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego WOW NFZ.

 

W Wielkopolskim OW NFZ

 

Skierowanie trafia do Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego, gdzie pracownicy działu sprawdzają, między innymi, kiedy pacjent był ostatnio leczony w uzdrowisku i czy jest ubezpieczony.

Następnie skierowanie trafia do lekarzy konsultantów, pracujących w WOW NFZ. Do zadań konsultantów należy sprawdzanie skierowań pod względem merytorycznym, a także  kwalifikacja pacjentów do uzdrowisk o profilu odpowiadającym schorzeniom. Mogą to być uzdrowiska specjalizujące się, np. w chorobach ortopedyczno - urazowych, reumatologicznych, kardiologicznych, górnych dróg oddechowych, chorobach trawienia, nerek i dróg moczowych i innych.

Jeżeli istnieje potrzeba dodatkowych wyjaśnień związanych ze stanem zdrowia pacjenta,  lekarze konsultanci WOW NFZ zwracają się do lekarza wypisującego skierowanie.

W chwili gdy skierowanie trafia do rejestracji –  otrzymuje swój numer. Zawiadomienie o numerze nadanym konkretnemu skierowaniu, jak i o przypuszczalnym okresie oczekiwania na wyjazd na leczenie uzdrowiskowe, pacjent otrzymuje pocztą. W piśmie tym, podane są również numery telefonów do Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego.

 

Zwroty

 

Obecnie okres oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe w Wielkopolskim OW NFZ wynosi około 7 miesięcy, a na leczenie poszpitalne około 5 miesięcy. Ubezpieczony, którego skierowanie zostało zarejestrowane, może skorzystać z wcześniejszego wyjazdu, dzwoniąc i pytając o tak zwane „zwroty”.  Są to skierowania, z których, z różnych przyczyn, nie mogli skorzystać inni pacjenci.

O tak zwane „zwroty” można codziennie pytać telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godzinach od  9.00 do 15.00 lub osobiście w godzinach pracy OW.

 

Rezygnacja

 

Jeśli chory otrzyma skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, a nie może z niego skorzystać, powinien je bezzwłocznie zwrócić do oddziału NFZ. Każda rezygnacja  z przyznanego leczenia powinna być uzasadniona i udokumentowana pisemnie.

Za uzasadnioną rezygnację uznaje się: pobyt w szpitalu, chorobę, wypadek losowy, potwierdzony stosownym zaświadczeniem. W przypadku uznania rezygnacji, oddział Funduszu wyznaczy nowy termin realizacji skierowania.

 

Dla kogo

 

Na leczenie uzdrowiskowe kierowane są osoby samodzielne, zdolne do samoobsługi i do odbycia podróży na leczenie. NFZ nie ma bowiem możliwości zapewnia opiekuna, nie refunduje też kosztów przejazdu na leczenie, kosztów pobytu opiekuna w uzdrowisku. Pracownicy Funduszu nie zajmują się też formalnościami związanymi z warunkami pobytu chorego w uzdrowisku (na przykład wnioskowaniem o pokój  jednoosobowy). Warunki zakwaterowania ustala się na miejscu, w uzdrowisku.

 

 

Wszystkie kwestie opisane wyżej regulują przepisy:

- ustawa z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2017r., poz. 1938);

- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe oraz rehabilitację uzdrowiskową (Dz. U. z 2011r., Nr 142, poz. 835);

- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.(Dz. U. z 2015r., poz.14)

- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. Nr 153, poz. 931);

 

 

źródło: Wydział ds. Służb Mundurowych

 

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158