Artykuł nr: 17334 z dnia 23 września 2022Drukuj
Cesjonariuszem praw i obowiązków wynikających z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej może być wyłącznie podmiot wykonujący działalność leczniczą, wobec czego należy wskazać, iż zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711 z późn. zm.), działalność leczniczą można rozpocząć po uzyskaniu wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Rozważenie możliwości wyrażenia zgody na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej może nastąpić jedynie wówczas, gdy ewentualny cesjonariusz praw i obowiązków wynikających z tej umowy uzyska lub już posiada prawo prowadzenia określonej działalności leczniczej, a więc w szczególności uzyska lub posiada wpis w odpowiednim rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą uwzględniający komórki organizacyjne wymagane do realizacji świadczeń objętych tą umową o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Do momentu dokonania przedmiotowego wpisu w ww. rejestrze nie ma podstaw do rozważenia możliwości wyrażenia zgody na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Podstawą do rozważenia możliwości wyrażenia zgody na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej jest przede wszystkim dokument, z którego wynikałoby przeniesienie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.; zwanej dalej „kodeksem cywilnym”) bądź jego zorganizowanej części obejmującej w szczególności prawa i obowiązki wynikające z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Mając powyższe na uwadze, w przypadku woli przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej cedent i cesjonariusz winni złożyć wspólny wniosek (wskazując termin cesji możliwy do realizacji, uwzględniający czas co najmniej 30 dni od przedłożenia kompletu niezbędnych dokumentów), do którego załączą:
Termin cesji praw i obowiązków wynikających z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej musi pokrywać się z dniem skutku prawnego przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego na cesjonariusza. Termin ten uzgodnić należy z Oddziałem Funduszu.
Przy zbyciu przedsiębiorstwa należy mieć na uwadze treść art. 751 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Ww. wymóg co do formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi znajduje zastosowanie także w przypadku przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Składane przez cesjonariusza dokumenty, o których wyżej mowa, muszą być zgodne z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym. Dokumenty przedkładane w kopiach winny być poświadczone przez cesjonariusza za zgodność z oryginałem.
W konsekwencji zmian podmiotowych po stronie realizatora kontraktu nie może dojść do jakiegokolwiek pogorszenia warunków udzielania świadczeń (w tym w zakresie miejsc udzielania świadczeń czy dostępności do świadczeń).
Prosimy o wskazanie nazwy banku i numeru rachunku bankowego, na który miałyby być przelewane należności z tytułu realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w przypadku dokonania przeniesienia praw i obowiązków wynikających z tych umów.
Podkreślenia wymaga konieczność rejestracji / aktualizacji potencjału cesjonariusza w Systemie Zarządzania Obiegiem Informacji (portal świadczeniodawcy).
Pamiętać należy, że zgodnie z art. 132 ust. 3 Ustawy nie można zawrzeć umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z lekarzem, pielęgniarką, położną, inną osobą wykonującą zawód medyczny lub psychologiem, jeżeli udzielają oni świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem.
W przypadku wyrażenia zgody na cesję praw i obowiązków wynikających z umowy o udzielanie świadczeń gwarantowanych w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, wstąpienie przez podmiot przejmujący w prawa i obowiązki wynikające z tej umowy nie wywołuje skutku prawnego przeniesienia na cesjonariusza praw do deklaracji wyboru złożonych przez świadczeniobiorców u cedenta. Powyższe wynika z prawnego charakteru deklaracji wyboru świadczeniodawcy.
Najistotniejsze informacje dotyczące realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w sytuacji ustanowienia zarządu sukcesyjnego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170):
Zaloguj się do:
Ważne linki
Kontakt
WOW NFZ
61-823 Poznań
ul. Piekary 14/15
Adres do korespondencji:
60-309 Poznań
ul. Grunwaldzka 158
Epuap skrzynka:
/idx5f1v45b/SkrytkaESP
tel. centrali:
61 850 60 00
infolinia:
800 190 590
e-mail:
centrala[at]nfz-poznan.pl
[at] = @