WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 18840 z dnia 06 listopada 2024Drukuj

Duże zainteresowanie akcją „Movember” w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim

  • Akcja „Movember” zorganizowana przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ wespół z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim poświęcona była świadomości profilaktyki męskich nowotworów.
  • W ciągu czterech godzin dyżuru, z bezpłatnych konsultacji urologa skorzystało kilkudziesięciu mężczyzn.
  • Stoiska Wielkopolskiego NFZ oraz ich partnerów odwiedziły setki zainteresowanych profilaktyką i zdrowym trybem życia.

Podczas gdy rak prostaty dotyczy głównie mężczyzn po 60. roku życia, na nowotwór jądra chorują przede wszystkim panowie z przedziału wiekowego 20-39 lat. Eksperci podkreślają, że badać powinni się mężczyźni w każdym wieku. - Mimo, że zachorowalność na raka prostaty wzrasta z wiekiem to rozsądne wydaje się rozpoczęcie badań w kierunku chorób prostaty od 40. roku życia, a nawet wcześniej, jeśli są niepokojące objawy lub pacjenci są z grupy podwyższonego ryzyka – powiedział urolog Jacek Sobkowiak, który w ramach środowej akcji w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbył kilkadziesiąt bezpłatnych konsultacji.

Uczestnicy wydarzenia, wśród których byli nie tylko panowie, mogli skorzystać również z darmowych porad specjalistów w dziedzinie szczepień, dietetyki, fizjoterapii, farmacji oraz psychologii. Swoje stanowiska informacyjne mieli przedstawiciele Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Fundacji Ty i Ja oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wydarzenie było okazją do praktycznej nauki pierwszej pomocy, jak również samobadania piersi i jąder. Instruktaż na fantomach przeprowadzały poznańskie Amazonki. - Mamy dużą łatwość w mówieniu o profilaktyce raka piersi, więc postanowiłyśmy, że będziemy starały się mówić także o zapobieganiu nowotworom jądra i gruczołu krokowego – powiedziała Lidia Sufinowicz z Federacji Stowarzyszeń Amazonki. - Mamy instynkt opiekuńczy, dlatego chcemy zadbać, żeby nasi panowie byli zdrowi. Namawiamy do samobadania naszych synów i mężów, gdyż samobadanie to poznanie własnego ciała. Jeśli sami coś wyczujemy często możemy w porę zareagować i udać się do specjalisty – dodała.

Dodatkowo profilaktyczni doradcy Narodowego Funduszu Zdrowia umożliwiali wykonanie analizy składu ciała (ilość tkanki mięśniowej, poziom nawodnienia organizmu), udzielali informacji na temat programów profilaktycznych (raka piersi, raka szyjki macicy, raka jelita grubego, chorób układu krążenia, chorób odtytoniowych, gruźlicy), programu Profilaktyka 40 PLUS (funkcjonującego do końca tego roku), programu badań prenatalnych, a także promowali portale NFZ (Diety NFZ, Akademia NFZ, Moje Fizjo Plus). Osoby zainteresowane mogły wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i dowiedzieć się więcej o leczeniu za granicą.

Akcja Movember trwa przez cały listopad - warto regularnie się badać, a w ramach wątpliwości konsultować spostrzeżenia ze specjalistami. Kolejna tak duża akcja profilaktyczna organizowana przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ już 4 grudnia. Wówczas tematem będzie profilaktyka raka piersi.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158