WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 18337 z dnia 14 grudnia 2023Drukuj

Kolejne miejsca w Wielkopolsce dla dzieci i młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego

  • Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży z Oddziałem Dziennym od 18 grudnia zacznie działać w Krotoszynie.
  • W środę, 20 grudnia, pierwszych pacjentów mogą zacząć przyjmować trzy poradnie psychologiczno-terapeutyczne, z którymi Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł nowe umowy.
  • Po rozstrzygnięciu ogłoszonych 12 grudnia konkursów, w Wielkopolsce mogą powstać kolejne miejsca oferujące opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Krotoszynie to siódma placówka w województwie wielkopolskim oferująca pomoc zarówno w poradni zdrowia psychicznego, jak i w oddziale dziennym. Placówki te znajdują się na drugim poziomie referencyjnym w strukturze opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. 12 grudnia wielkopolski oddział NFZ ogłosił konkurs na dwa kolejne takie miejsca w subregionie kaliskim.

- Według naszych analiz potrzeb i możliwości w Wielkopolsce w tej chwili mogłoby działać dziesięć poradni drugiego poziomu z oddziałami dziennymi i do tego będziemy dążyć organizując postępowania konkursowemówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Liczymy na to, że sprawnie działające poradnie, zarówno na pierwszym, jak i drugim poziomie referencyjnym, to szansa na zmniejszenie liczby małych i młodych pacjentów wymagających leczenia szpitalnego. Szpitalny oddział psychiatryczny w przypadku dzieci i młodzieży powinien stanowić ostateczne rozwiązanie w sytuacji, gdy inne metody leczenia okazały się niewystarczające.

Pierwszy poziom to zespoły lub ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, gdzie dzieci, młodzież oraz całe rodziny mogą otrzymać pomoc w kryzysie zdrowia psychicznego. Wieloma problemami mogą z powodzeniem zająć się zatrudnieni w tych miejscach psychologowie, psychoterapeuci czy terapeuci środowiskowi. Pacjenci mogą tu skorzystać z terapii indywidualnej, grupowej, a także rodzinnej. W Wielkopolsce działają obecnie 43 takie poradnie, kolejne trzy – w powiatach jarocińskim, pleszewskim i kępińskim, zostaną uruchomione w środę 20 grudnia. Kolejne cztery poradnie mogą zostać uruchomione po rozstrzygnięciu ogłoszonego 12 grudnia konkursu. Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia czeka na oferty od podmiotów, które chciałyby pomagać pacjentom w tym zakresie w powiatach rawickim, tureckim, krotoszyńskim i słupeckim. Po zakończeniu trwających konkursów pacjenci w Wielkopolsce mogą mieć do dyspozycji 50 poradni psychologiczno-terapeutycznych.

 

 

 

 

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158