WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

 • A
 • A+
 • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 16698 z dnia 09 listopada 2021Drukuj

Więcej pacjentów z podejrzeniem nowotworu, ale mniej hospitalizowanych. Apelujemy, by nie zaniedbywać leczenia

 • W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. lekarze w Wielkopolsce wydali więcej kart DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego) niż w analogicznym okresie lat 2019-20.

 • Jednocześnie analizy Wielkopolskiego Oddziału NFZ wskazują na spadek liczby pacjentów leczonych onkologicznie, co oznacza, że część osób z rozpoznaniem lub podejrzeniem nowotworu nie podjęła leczenia.

 • Oddziały onkologiczne nie były i nie są przekształcane na „covidowe”, pandemia nie powinna więc wpływać na dostępność do leczenia nowotworów.

W 2020 i 2021 r. spadła liczba pacjentów leczonych onkologicznie w szpitalach, w porównaniu do 2019 r. – wynika z opracowania przygotowanego przez Wielkopolski NFZ. Gdyby spojrzeć na okres od stycznia do końca sierpnia, wynika z niego, że w 2019 r., jeszcze przed pandemią COVID-19, hospitalizowanych z powodu nowotworów było 36 tys. pacjentów. W tym samym okresie w roku 2020 i 2021 liczba ta wynosiła 30 tys. Przez cały 2019 r. odnotowaliśmy 51,4 tys. chorych leczonych onkologicznie w szpitalach, a w 2020 r. – 42,4 tys. Wraz ze spadkiem liczby leczonych pacjentów, spadła także liczba hospitalizacji.

Mniejszą liczbę pacjentów leczonych z powodu chorób nowotworowych trudno wytłumaczyć mniejszą liczbą rozpoznań. Przeciwnie – od stycznia do sierpnia 2021 r. lekarze wydali 16 tys. kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). To o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. i o 22 proc. więcej niż w 2020 r. Największy wzrost liczby wystawionych kart DiLO nastąpił w gabinetach lekarzy specjalistów. Więcej niż w poprzednich latach wydali ich także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Niezależnie od tego, czy nowotwór zdiagnozowano niedawno, czy też chory jest leczony już od jakiegoś czasu, apelujemy do pacjentów, by nie zwlekali z terapią. W przypadku chorób onkologicznych czas liczy się szczególnie. Cenny jest każdy dzień i nie można pozwolić sobie na zaniedbanie lub rezygnację z leczenia – apeluje Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ. – W rzeczywistości pandemii COVID-19 niezwykle ważne było dla nas zachowanie ciągłości leczenia pacjentów onkologicznych. Dlatego też na żadnym etapie walki z pandemią, na oddziały covidowe nie były przekształcane oddziały onkologiczne. Zwracamy też szczególną uwagę dyrektorów szpitali i ordynatorów oddziałów, by miejsca te były całkowicie bezpieczne dla pacjentów pod kątem epidemiologicznym. Prosimy personel, aby to on mówił pacjentom o potrzebie poddania się operacji czy zastosowania innego leczenia.

O wsparcie i pomoc w dotarciu z apelem do pacjentów prosiliśmy w październiku także członków Zespołu Koordynującego dla Onkologii przy WOW NFZ. W jego skład wchodzą dyrektorzy kluczowych ośrodków leczących nowotwory i konsultanci wojewódzcy.

Spadek w chirurgii, wzrost w nowym programie

Największy spadek liczby leczonych pacjentów odnotowano w zakresie chirurgii onkologicznej – o 34 proc. w 2020 r. względem 2019 r. i o kolejne 9 proc. w 2021 r. względem 2020 r. (porównanie okresów od stycznia do sierpnia). Spadki w kolejnych latach odnotowano także w onkologii klinicznej i hematologii. Po spadku w latach 2019-20, powoli ponownie przybywa pacjentów leczonych w ramach ginekologii onkologicznej oraz onkologii i hematologii dziecięcej.

Coraz więcej osób jest również leczonych w programie Kompleksowej Opieki Onkologicznej nad pacjentkami z nowotworem piersi. Od 1 października 2019 r. realizują go w Wielkopolsce cztery placówki: Wielkopolskie Centrum Onkologii, poznański Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego, Centrum Medyczne HCP i Pleszewskie Centrum Medyczne. Od 1 czerwca tego roku pacjenci w regionie mogą też korzystać z programu kompleksowej opieki nad pacjentem z nowotworem jelita grubego, także prowadzonym w czterech szpitalach: WCO, poznańskim Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego, Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie.

W Wielkopolsce najwięcej pacjentów (w okresie od stycznia do sierpnia 2021 r.) leczono z powodu:

 • nowotworów niezłośliwych (8,3 tys. pacjentów);
 • nowotworów o niepewnym lub nieznanym charakterze (6,5 tys. pacjentów);
 • nowotworów złośliwych układu pokarmowego (3 tys. pacjentów);
 • nowotworów złośliwych układu oddechowego i narządów klatki piersiowej (2,3 tys. pacjentów);
 • nowotworów złośliwych układu moczowego (2,1 tys. pacjentów);
 • nowotworów złośliwych piersi (1,9 tys. pacjentów).

Także w poprzednich latach były to najczęstsze przyczyny leczenia pacjentów onkologicznych.

Mniej nowych pacjentów leczonych chemioterapią

Chorzy na nowotwory mogą odbywać chemioterapię w warunkach dłuższego pobytu szpitalnego, trybu jednodniowego lub ambulatoryjnie. Liczba pacjentów w Wielkopolsce korzystających z chemioterapii, powoli wraca na poziom z 2019 r. Wtedy od stycznia do końca sierpnia wyniosła ona 19,4 tys. chorych, w 2020 r. – 18,8 tys., a w tym roku – 19,1 tys.

Niepokojąca jest jednak liczba pacjentów, u których dopiero zaczyna się leczenie. We wspomnianym okresie w 2019 r. wynosiła ona 7,3 tys. pacjentów, podczas gdy w 2020 i 2021 r. – 6,6 tys.

W zakresie lekowych programów onkologicznych i hematoonkologicznych udaje się utrzymać wzrostową tendencję liczby pacjentów. Ponownie porównując okres od stycznia do sierpnia w latach 2019-2021 r. było ich 6,5 tys. w 2019 r., o tysiąc więcej w 2020 r. i 8 tys. w 2021r.

Obecnie w Wielkopolsce najwięcej pacjentów leczonych jest w programach lekowych: chorych na raka piersi, zaawansowanego raka jelita grubego, raka płuca, raka prostaty, czerniaka, szpiczaka czy raka nerki.

 

Zespół Komunikacji Społecznej

WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158