Artykuł nr: 15698 z dnia 15 kwietnia 2020Drukuj
W których szpitalach najchętniej rodzą Wielkopolanki?
Pracownicy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizowali liczbę porodów w naszym regionie w ciągu ostatnich 4 lat. Sprawdziliśmy, które z 35 wielkopolskich szpitali z oddziałami położniczymi najczęściej wybierały Wielkopolanki oraz mieszkanki pozostałych części kraju. Przyjrzeliśmy się wyborom mieszkanek poszczególnych subregionów oraz tendencjom z ostatnich 4 lat.
- Zdajemy sobie sprawę, że na decyzje pacjentek ma wpływ wiele czynników, wśród nich są często kształtowane przez lata opinie o placówce, lokalna tradycja, a także kwestie kadrowe danego szpitala – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – O wyborze szpitala trzeciego lub drugiego poziomu referencyjnego, oprócz osobistych preferencji, decydują zazwyczaj względy medyczne.
Z danych wynika, że około 50 procent porodów w Wielkopolsce odbywa się w 7 szpitalach. Siódemka liderów pozostaje zresztą od lat taka sama. Niekwestionowane pierwsze miejsce niezmiennie przypada Ginekologiczno-Położniczemu Szpitalowi Klinicznemu UMP przy ul. Polnej w Poznaniu, choć w porównaniu z 2016 rokiem liczba porodów w tej placówce w 2029 roku spadła o prawie 900.
Porównując te same lata, 13 wielkopolskich placówek zanotowało wzrost porodów. Wśród nich największe zmiany dotyczą szpitali w Ostrzeszowie, Śremie i Środzie Wielkopolskiej.
W 2019 roku mniej Wielkopolanek wyjechało rodzić dzieci poza granice województwa, a więcej mieszkanek innych części Polski skorzystało z oddziałów porodowych w Wielkopolsce. To pozytywna informacja, ale nie można nie zauważyć, że w Wielkopolsce są placówki, w których odbieranych jest ledwie 400 porodów rocznie i tendencja tutaj raczej nie napawa optymizmem. Decyzje dotyczące przyszłości tych szpitali nie są łatwe. Na uznanie zasługuje ta podjęta o wygaszeniu oddziałów położniczego i neonatologicznego w Czarnkowie, podjęta przez starostwo powiatowe oraz dyrekcję szpitala. Do tej pory na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego funkcjonowały dwie porodówki.
Wszystkie osoby zainteresowane tematem porodów zarówno ze względów zawodowych, jak i osobistych, zachęcamy do zapoznania się z wynikami naszych analiz. Warto sprawdzić, czy powszechne opinie na temat porodówek w Wielkopolsce pokrywają się z rzeczywistymi wyborami pacjentek. Dobrze też choć na chwile oderwać się od spraw związanych z walką z koronawirusem i epidemią, żeby poszukać czegoś optymistycznego. Na przekór bowiem okolicznościom, na świecie ciągle rodzą się dzieci przynosząc radość i szczęście.
W jednym dokumencie przedstawiamy liczby porodów w poszczególnych szpitalach w latach 2016-2020, w drugich – m. in. analizę migracji pacjentek zarówno w obrębie Wielkopolski, jak i z oraz do innych województw.
Analiza migracji - porody [744KB] | |
Liczba porodów w Wielkopolsce 2016-2020 [591KB] |
Zaloguj się do:
Ważne linki
Kontakt
NFZ Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu
ul. Grunwaldzka 158
60-309 Poznań
Adres do korespondencji:
ul. Baraniaka 88d, bud. E
61-131 Poznań
Epuap skrzynka:
/idx5f1v45b/SkrytkaESP
tel. centrali:
61 850 60 00
infolinia:
800 190 590
e-mail:
centrala[at]nfz-poznan.pl
[at] = @