WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 16106 z dnia 16 grudnia 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką - 16.12.2020r. - Otyłość

TEMATEM PRZEWODNIM DZISIEJSZEJ „ŚRODY Z PROFILAKTYKĄ” JEST NADWAGA I OTYŁOŚĆ
__________________________________________________________________________________

 

Jak sprawdzić czy waga ciała jest prawidłowa?

1. Jednym z popularnych narzędzi jest pomiar BMI – Body Mass Index., który w prosty sposób można obliczyć, dzieląc masę ciała w kg przez wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu: (masa ciała (kg)/wzrost (m)^2).

 

Jak zinterpretować wynik?
            ➡️ Prawidłowa masa ciała, BMI 18,5 - 24,9
            ➡️ Nadwaga, BMI 25,0 - 29,9
            ➡️ o otyłości mówimy, jeśli BMI ≥ 30,0

 

2. Innym narzędziem jest pomiar obwodu talii i bioder. Obwód talii w populacji europejskiej powinien wynosić u kobiet poniżej 80 cm, u mężczyzn poniżej 94 cm. Istnieje specjalnie przygotowany wskaźnik o nazwie WHR (Waist to Hip Ratio) – wskaźnik talia/biodra, który pomaga ocenić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i typ otyłości

Na co wskazują parametry pomiaru?
KOBIETA:

  • WHR > 0,8 – otyłość typu jabłko
  • WHR < 0,8 – otyłość typu gruszka

MEŻCZYZNA

  • WHR > 1 – otyłość typu jabłko
  • WHR < 1 – otyłość typu gruszka

 

Czym grozi nadwaga?

Najbardziej niebezpieczna jest nadmierna tkanka tłuszczowa w obrębie jamy brzusznej. Zbyt duża waga ciała wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej, w tym może zagrażać wystąpieniem insulinopodobności prowadzić do cukrzycy typu 2, a także do wielu powikłań ze strony układu krążenia, jak np.  miażdżyca oraz inne choroby kardiologiczne.

Jak w prosty sposób dbać o prawidłową wagę bądź do niej dążyć? Poniżej dwa ważne czynniki:

  1. Odpowiednia dieta.
  2. Aktywność fizyczna.

Narodowy Fundusz Zdrowia daje narzędzie zamieszczone na stronie www.diety.nfz.gov.pl, gdzie po zalogowaniu się można bezpłatnie korzystać z przygotowanej diety.

W ramach innego projektu „8 tygodni dla zdrowia” możesz zadbać o kondycję fizyczną. Na platformie Akademia NFZ dostępny jest gotowy plan treningowy, z którego można korzystać w dowolnym, wybranym dla siebie czasie.

W myśl hasła „Lepiej zapobiegać niż leczyć” zapraszamy do korzystania z portalu „Diety” oraz gotowych treningów.

Więcej na temat treningów znajdziemy na stronie www.akademia.nfz.gov.pl, po dobrze zbilansowaną dietę oraz więcej informacji zapraszamy na stronę www.diety.nfz.gov.

Zapraszamy także do zapoznania się z ulotką na temat nadwagi i otyłości oraz do obejrzenia wywiadu z Anną Kuczkin - psychodietetykiem, który odpowiada na najczęstsze pytania i wątpliwości dotyczące nadwagi i otyłości oraz znaczenia diety i aktywności fizycznej w walce o utrzymanie właściwej wagi ciała.

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

Pliki do pobrania

  Ulotka otyłość awers  [312KB]
  Ulotka otyłość rewers  [398KB]
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158