WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 16035 z dnia 24 listopada 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką - 25.11.2020r. - aktywność fizyczna seniorów

Około 2 mln zgonów rocznie na świecie przypisuje się brakowi aktywności fizycznej. Tylko 39% Polaków jest aktywnych w stopniu zalecanym przez WHO. W przypadku seniorów – wyniki są jeszcze bardziej niepokojące - osoby starsze są aktywne na ogół jedynie w związku z przemieszczaniem się, a zalecenia spełnia ok. 5% osób w wieku powyżej 65 r.ż.

Na nasze zdrowie wpływa wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest styl życia. To on nawet w 50% decyduje o stanie zdrowia, dopiero w dalszej kolejności jest środowisko (20%), kolejne 20% to czynniki genetyczne i tylko 10% to wpływ opieki zdrowotnej.

W czasie pandemii aktywność fizyczna dodatkowo zyskała na znaczeniu, szczególnie w przypadku osób starszych. To dzięki niej możliwa jest poprawa jakości życia i samopoczucia, pozwala także na utrzymanie niezależności życiowej przez możliwie najdłuższy czas.

Fizjoprofilaktyka to zapobieganie chorobom cywilizacyjnym i procesom starzenia się poprzez dawkowany wysiłek fizyczny. Może być on traktowany jako lek, w odpowiednim natężeniu, czasie, formach, metodach i środkach. Każdy proces należy oczywiście rozpocząć od badania i ustalenia chorób współistniejących oraz rozdzielenia schorzeń od naturalnych oznak starzenia się.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami oraz obejrzenia wywiadu z prof. Janem Szczegielniakiem, członkiem Polskiej Akademii Nauk i wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, związanym z uczelniami Dolnego Śląska oraz Szpitalem Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach.

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158