WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Środa z Profilaktyką - sierpień 2020

Artykuł archiwalny nr: 15862 z dnia 12 sierpnia 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką 12.08.2020 Profilaktyka uzależnień - cukier i energetyki [A]

Słodki to pierwszy smak, jaki poznajemy w życiu. Towarzyszy człowiekowi od urodzenia, gdy tylko noworodek zaczyna ssać mleko matki, które rozpoznaje jako słodkie. Ilość cukru, jaką będzie spożywał w dorosłości, zależy w dużej mierze od nawyków żywieniowych utrwalonych w pierwszych latach życia.

Cukier jest prawie wszędzie – w owocach, napojach gazowanych, a także w mniej oczywistych produktach jak keczup, płatki śniadaniowe, czy mrożone frytki. 

 

W latach 2008-2017 przeciętne spożycie „czystego cukru” w skali roku spadło co prawda o 5,7 kg, jednak w to miejsce o 11,8 kg wzrosła ilość cukru przyjmowana w innych pokarmach.

Ilość spożywanego cukru ma także swoje odzwierciedlenie w rosnącej z roku na rok liczbie chorych na cukrzycę typu I i II. W 2019r. 21 930 osób było leczonych w Wielkopolsce z powodu cukrzycy insulinozależnej (typu I), a koszt leczenia opiewał na sumę 20 381 484,86 zł. W przypadku cukrzycy insulinoniezależnej (typu II) poddane leczeniu zostały 162 583 osoby a łączny koszt opieki medycznej wyniósł 20 063 671,73 zł.

 

W ramach akcji Środa z Profilaktyką tym razem skupiamy uwagę na cukrze. Odpowiemy na pytania: Czy cukier uzależnia i dlaczego? Jakie są konsekwencje zdrowotne jego spożywania w nadmiarze? Obalimy także mit „pulchne dziecko = zdrowe dziecko” oraz wyjaśnimy jak bardzo niebezpieczne mogą być napoje energetyczne, szczególnie dla młodych ludzi.

Zapraszamy do lektury oraz obejrzenia wywiadu ze specjalistami ze Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu: dr. hab. n. med. prof. UM Andrzejem Kędzią, specjalistą pediatrii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej, Kierownikiem Katedry Auksologii Klinicznej i Pielęgniarstwa Pediatrycznego UM w Poznaniu oraz z dr n. med. Bogdą Skowrońską specjalistą pediatrii, endokrynologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

 

 

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

Pliki do pobrania

  Ulotka cukier 1  [454KB]
  Ulotka cukier 2   [482KB]
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158