WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ

Artykuł nr: 15759 z dnia 03 czerwca 2020Drukuj

Program profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym POCHP

Dym papierosowy to ponad 4 tysiące substancji chemicznych, wśród których około 250 jest szkodliwych, a 40 ma działanie rakotwórcze.

Nałóg wywołuje nowotwory, a także astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, stany zapalne oskrzeli i płuc oraz choroby układu krążenia, takie jak udar mózgu czy zawał serca.

Nie ma bezpiecznej ilości papierosów. Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jest powiązane głównie z czasem uzależnienia, a nie liczbą wypalanych papierosów.

 

Do kogo skierowany jest program?

Etap podstawowy adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia palących papierosy, w tym - w zakresie diagnostyki POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) - do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40. a 65. rokiem życia, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcy i u których nie zdiagnozowano wcześniej POChP, przewlekłego zapalenia oskrzeli czy rozedmy.

 

Etapy programu:

1. Etap podstawowy - skierowany do osób powyżej 18. roku życia, które palą tytoń i polega na poradnictwie antytytoniowym

2. Diagnostyka i profilaktyka POCHP - skierowana jest do osób pomiędzy 40. a 65. rokiem życia, które nie miały wykonanych badań spirometrycznych w ramach tego programu w okresie ostatnich 36 miesięcy, u których nie zdiagnozowano wcześniej (w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym) POCHP lub przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.

3. Etap specjalistyczny skierowany jest do:

  • osób powyżej 18. roku życia uzależnionych od tytoniu, które zostały skierowane z etapu podstawowego lub z oddziału szpitalnego,
  • osób, które zgłaszają się z oddziału szpitalnego bez skierowania.

Leczeniem w ramach tego programu możesz być objęty tylko raz.

 

Jak skorzystać z badań?

Bezpłatne badania w ramach programu można wykonać w poradniach, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest wymagane.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158