WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Programy profilaktyczne

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 12240 z dnia 15 listopada 2016Drukuj

Czy wiesz co to jest POChP? Przeczytaj koniecznie i zadbaj o swoje płuca!

W tym roku, Światowy Dzień POChP obchodzony jest 16 listopada. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, bo o niej mowa – jest cichym zabójcą, który przez długi czas nie daje objawów.

Statystyki mówią, że POChP jest trzecią, po chorobach kardiologicznych i onkologicznych, najczęściej występującą przyczyną zgonu. Choroba ta jest związana przede wszystkim z paleniem tytoniu, ale nie tylko. W grupie ryzyka znajdują się także tzw. bierni palacze, osoby przebywające w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia oraz takie, które często miewają infekcje górnych dróg oddechowych.

Niestety, POChP nie da się wyleczyć, ale diagnozując ją we wczesnym stadium i prawidłowo lecząc, możemy zahamować jej rozwój. Podstawowym badaniem, dzięki któremu można wykryć chorobę jest spirometria – bezbolesne i krótkotrwałe badanie.

Narodowy Fundusz Zdrowia od wielu lat finansuje Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych, w tym POChP. Program skierowany jest do osób powyżej 18 roku życia, palących tytoń i obejmuje między innymi wsparcie dla osób chcących wyjść z nałogu palenia, polegające na zaplanowaniu i prowadzeniu terapii odwykowej.

W części dotyczącej diagnostyki i profilaktyki POChP – program kierowany jest do osób pomiędzy 40. a 65. rokiem życia, które w ostatnich 3 latach nie miały wykonanych badań spirometrycznych w ramach tego programu i u których nie zdiagnozowano wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (przy wykorzystaniu spirometrii). W ramach programu wykonywane jest między innymi badanie spirometryczne. Zainteresowany wyjściem z nałogu pacjent otrzymuje pełną informację o skutkach zdrowotnych palenia i wsparcie w wyjściu z nałogu, w postaci zaplanowania i prowadzenia terapii odwykowej.

Obecnie, program realizowany jest w Wielkopolsce w 14-tu placówkach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym programie profilaktycznym i innych, finansowanych przez NFZ:

- zadzwoń do Wielkopolskiego Oddziału NFZ pod nr tel.: 61 850 60 36, 61 850 60 72 i zapytaj o szczegóły, lub

- odwiedź nasz serwis "Programy profilaktyczne" i zapoznaj się z przewodnikiem zawierającym szczegóły

Placówki, w których realizowany jest program, znajdziesz w informatorze "Gdzie się leczyć"

 

Magdalena Rozumek

p.o. Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego OW NFZ

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Zintegrowany Informator Pacjenta Poznań
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158