WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty

Artykuł nr: 17851 z dnia 25 maja 2023Drukuj

Akcja „Zdrowe Życie” w Wielkopolsce. W weekend piknik zdrowotny w Pile

W sobotę i niedzielę, 27-28 maja na Stadionie Powiatowym przy ul. Okrzei 4 w Pile odbędzie się kolejny piknik w ramach akcji „Zdrowe Życie”. Po raz pierwszy dotarła ona do Wielkopolski. W mobilnej strefie zdrowia będzie można porozmawiać o profilaktyce i wykonać bezpłatne badania.

Wielkopolski NFZ przygotował z tej okazji trzy stanowiska. W pierwszym – największym, nasi pracownicy i zaproszeni goście będą mówić o profilaktyce oraz narzędziach, dzięki którym można wprowadzić w życiu zdrowe nawyki. To m.in. platformy Diety NFZ oraz Akademia NFZ. Będziemy informować o programach profilaktycznych finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Podpowiemy, gdzie w Wielkopolsce można z nich skorzystać, a także jak obsługiwać kalendarz badań profilaktycznych dostępny na stronie Akademii NFZ.

Na stoisku będzie możliwość wykonania analizy składu ciała, a wyniki pomiarów od razu pomogą zinterpretować dietetyczki. Chętni otrzymają od nich porady dotyczące żywienia. Zaprosiliśmy również Amazonki, które będą prowadziły instruktaże samobadania piersi z wykorzystaniem fantomów.

W drugim namiocie będzie można znaleźć atrakcje dla dzieci. Przygotowaliśmy kolorowanki, malowanie buzi oraz zadania edukacyjne, takie jak układanie piramidy żywienia, naukę zdrowego komponowania posiłków czy prawidłowego czyszczenia zębów.

W trzecim namiocie wydawane będą od ręki karty EKUZ, szczególnie przydatne w nadchodzącym okresie wakacyjnych wyjazdów.

Mobilna strefa zdrowia to także okazja do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Na stadionie w Pile pojawią się mammobus, cytobus (dostępny wyłącznie w sobotę) oraz dentobus.

Mammografię będą mogły wykonać panie w wieku 50-69 lat, które nie miały jej w ciągu ostatnich dwóch lat (lub roku, jeśli lekarz zalecił częstsze badania), natomiast cytologię – kobiety w wieku 25-59 lat, które nie miały jej przez ostatnie trzy lata.

Oferta dentobusu jest z kolei kierowana do dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Będzie w nim można wykonać przegląd dentystyczny, ustalić plan leczenia (jeśli okaże się konieczne) i wysłuchać instruktażu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Wszystkie badania są bezpłatne dla pacjentów, finansuje je NFZ.

To oczywiście nie wszystkie stanowiska i atrakcje dostępne w mobilnej strefie zdrowia. Pozostałe przygotowują m.in. Ministerstwo Zdrowia, PZU czy Rzecznik Praw Pacjenta. Akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej.

Więcej o niej na: PZU.pl - Zdrowe Życie

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158