WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 16236 z dnia 26 stycznia 2021Drukuj

Kolejne łóżka dla pacjentów bez COVID-19 zostaną uwolnione. Usprawni się leczenie pulmonologiczne

  • W trzech szpitalach: w Ludwikowie, Wolicy i Chodzieży przywróconych zostanie w najbliższych dniach 170 łóżek dla pacjentów z chorobami pulmonologicznymi.

  • Szpitale całkowicie wracają do stanu sprzed pandemii. Jest to możliwe dzięki planowanemu z początkiem lutego otwarciu szpitala tymczasowego w Poznaniu.

  • Łącznie dla pacjentów niecovidowych „odmrożone” zostały już 1153 łóżka. W Wielkopolsce dla pacjentów leczonych z powodu COVID-19 pozostaje ich jeszcze 1890.

Nadchodzące zmiany i uwolnienie łóżek dla pacjentów bez COVID-19 dotyczą m. in. trzech wielkopolskich szpitali: dwóch oddziałów Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, czyli Szpitala w Ludwikowie i Szpitala w Chodzieży oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

Szpital w Ludwikowie dla pacjentów niecovidowych przywróci wszystkie łóżka. Ta zmiana nastąpi od 31 stycznia 2021 r. Tego samego dnia Szpital w Chodzieży ograniczy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 do 30 miejsc, a od połowy lutego powróci w całości do swoich wcześniejszych zadań. Do pierwotnej działalności zostanie przywrócony również Szpital w Wolicy.

Najnowsza planowana tura „odmrażania” łóżek dla pacjentów niecovidowych jest dobrą wiadomością dla cierpiących na choroby pulmonologiczne.

Liczymy, że uwolnienie kolejnych łóżek usprawni leczenie pacjentów z chorobami płuc, a także zmagającymi się z powikłaniami po przejściu COVID-19. Bardzo ważne jest, że obecnie „odmrażane” szpitale prowadzą oddziały rehabilitacji pulmonologicznej, które będą musiały sprostać przywracaniu do sprawności osób po przejściu COVID-19.  Stąd rekomendacja dla Wojewody Wielkopolskiego, wcześniej gruntownie konsultowana z ekspertami – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Podejmując decyzje o uwolnieniu łóżek covidowych, bierzemy pod uwagę przede wszystkim dostęp do leczenia dla wszystkich pacjentów oraz ich bezpieczeństwo.

Odmrażanie kolejnych łóżek dla pacjentów niecovidowych (łącznie uwolnione zostały już 1153 łóżka) jest możliwe także dzięki nadchodzącemu otwarciu szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich planowanego z początkiem lutego. Wraz z Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, gdzie od marca leczeni są wyłącznie pacjenci z COVID-19, to szpital na Targach będzie stanowił główne zabezpieczenie na czas epidemii w regionie.

- Podejmowane decyzje, zgodne z rekomendacjami NFZ, mają ścisły związek z kontynuacją rozpoczętego procesu uwalniania łóżek covidowych w szpitalach całego województwa i ich przekazywania dla pacjentów z innymi schorzeniami – tłumaczy wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. - Dzięki tym działaniom oddziały szpitalne będą mogły wrócić do swojej pierwotnej roli i ponownie opiekować się pacjentami chorującymi na inne choroby niż COVID-19.

Decyzje o uwalnianiu poszczególnych oddziałów podejmowane są przy wsparciu konsultantów wojewódzkich. W przypadku placówek w Chodzieży, Ludwikowie i Wolicy byli to: w zakresie chorób płuc i gruźlicy – prof. Szczepan Cofta oraz w dziedzinie chorób zakaźnych – prof. Magdalena Figlerowicz oraz lek. med. Luiza Maria Korol - Pełnomocniczka Wojewody do spraw koordynacji miejsca docelowego transportu pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zarażonych koronawirusem SARS-COV-2 w celu hospitalizacji lub izolacji.

 

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158