WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 16137 z dnia 30 grudnia 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką - 30.12.2020r. - Higiena stylu życia - Sen

Środa z Profilaktyką – Higiena stylu życia – sen

Sen ma bardzo ważne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zajmuję dużą część naszego życia. W końcu przesypiamy 1/3 z niego. 

 

W czym pomaga zdrowy sen?

1/ Przynosi ulgę w chorobie,

2/ Regeneruje mięśnie i kości,

3/ Poprawia samopoczucie i koi niepokój,

4/ Pomaga zachować zdrowy wygląd.

 

Sen składa się z 2 faz NREM oraz REM. Fazy te następują po sobie cyklicznie, średnio co 90 minut. Aby był efektywny, takich cykli powinno wystąpić 4-5 w ciągu jednej nocy.

W fazie NREM, czyli snu bez szybkiego ruchu gałek ocznych, organizm się regeneruje. Spada ciśnienie krwi i zwalnia akcja serca. Natomiast w fazie REM (sen z szybkimi ruchami gałek ocznych) odbudowują się tkanki, szybciej goją rany, spada napięcie mięśniowe i znikają hormony stresu. W tej fazie śnimy.

Jak zadbać o zdrowy sen i dlaczego jest ważny dla organizmu? O tym mówimy w dzisiejszej Środzie z Profilaktyką. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i obejrzenia wywiadu z Pawłem Traczewskim – absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Trenerem II klasy kajakarstwa, instruktorem pływania, gimnastyki, lekkoatletyki i fitness.

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

Pliki do pobrania

  Ulotka - sen awers  [177KB]
  Ulotka - sen rewers  [198KB]
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158