WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 15988 z dnia 04 listopada 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką - 04.11.2020r. - profilaktyka cukrzycy

Cukrzyca jest ciężką chorobą metaboliczną, polegającą na zbyt wysokim poziomie glukozy we krwi – hiperglikemii. Taka sytuacja wynika z nieprawidłowego działania albo wydzielania insuliny. Insulina natomiast jest hormonem produkowanym przez trzustkę i ma za zadanie pozwolić tkankom przyswoić glukozę.

W Polsce szacuje się, że mamy obecnie blisko 3 miliony chorych, jednak liczby te mogą być nawet 2-krotnie większe, ze względu na fakt, że wiele osób nie wie o swojej chorobie.

Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy jest bardzo ważne, gdyż pozwala na podjęcie leczenia oraz zastosowanie odpowiedniej diety, dzięki której możliwe jest kontrolowanie choroby. Zaniedbania w leczeniu cukrzycy prowadzą do stopniowego wyniszczenia organizmu.

Co powinno niepokoić?

  • Stałe uczucie zmęczenie, senność
  • Ciągły głód/pragnienie
  • Częste oddawanie moczu
  • Chudnięcie, pomimo tego, że się nie jest na diecie

Takie symptomy powinny stanowić sygnał alarmowy, który skłoni do wizyty u lekarza rodzinnego, a następnie - jeśli diagnoza się potwierdzi - w poradni diabetologicznej (poradnia lecząca osoby z cukrzycą).

W kolejnej Środzie z Profilaktyką przedstawiamy Państwu ANTYCUKRZYCOWĄ 10 ZDROWIA, która w 10 krokach tłumaczy, jak przeciwdziałać cukrzycy. Ponadto zapraszamy do obejrzenia animacji edukacyjnej pt. „Jak poskromić cukrzycę?” udostępnionej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Powstała na podstawie prac wyłonionych w ramach konkursu zorganizowanego dla studentów Akademii Sztuk Pięknych całej Polski, by zwrócić uwagę na najgroźniejsze powikłania cukrzycy takie jak udar mózgu czy zawał serca.

Zachęcamy także do skorzystania z bezpłatnego serwisu dietetycznego, dzięki któremu możliwe jest przygotowanie spersonalizowanej i odpowiednio zbilansowanej diety - diety.nfz.gov.pl

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

 

Pliki do pobrania

  Ulotka cukrzyca 1  [550KB]
  Ulotka cukrzyca 2  [146KB]
  Ulotka cukrzyca 3   [175KB]
  Ulotka cukrzyca 4  [50KB]
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158