WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ

Artykuł nr: 15761 z dnia 03 czerwca 2020Drukuj

Program profilaktyki raka piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi 21% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie całkowicie wyleczalny.
W pierwszej fazie choroby może nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych takich jak np. mammografia, która jest całkowicie bezpieczna i niemal bezbolesna.
 
Do kogo skierowany jest program?

Program profilaktyczny skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii w ramach programu profilaktycznego oraz tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy w ramach programu profilaktyki zdrowotnej.

 
Jakie badania w ramach programu?

I. Etap podstawowy: mammografia. Badanie mammograficzne obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis badania. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań, lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki i informuje kobietę, gdzie takie badania są wykonywane.

II. Etap pogłębionej diagnostyki: USG i biopsja

 
Jak skorzystać z badań?

Badanie mammograficzne można wykonać w stacjonarnych pracowniach mammograficznych oraz w mammobusach, które stacjonują w miejsach zgodnie z opublikowanych na stronie NFZ harmonogramem.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłoszenie do poradni stacjonarnej lub do podmiotu, który wykonuje badania w mammobusach.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158