WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++
Wersja podstawowa Wersja czarno-zółta     WideoTłumacz"     Aktualności

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 18782 z dnia 09 października 2024Drukuj

Specustawa powodziowa: dwa scenariusze dla kuracjuszy, których leczenie zostało zakłócone

  • W wyniku powodzi działalność zawiesiły dwa uzdrowiska w Lądku-Zdroju. Jedno z nich wkrótce otworzy się ponownie. Pozostałe uzdrowiska na Dolnym Śląsku działają normalnie, a pacjenci mogą korzystać z usług zgodnie z skierowaniami.
  • Specustawa powodziowa umożliwia kontynuację leczenia w uzdrowiskach, które wznowią działalność, zachowując miejsce w kolejce.
  • Od 1 października 2024 r. obowiązują niższe stawki za pobyt w sanatoriach, a bezpłatny pobyt przysługuje m. in. dzieciom i młodzieży.

W związku z powodzią, która dotknęła m.in. część Dolnego Śląska, Wielkopolski Oddział NFZ informuje mieszkańców o zmianach dotyczących leczenia uzdrowiskowego, zawartych w specustawie powodziowej. Nowe przepisy mają zastosowanie do osób skierowanych do dwóch uzdrowisk w Lądku-Zdroju, które zostały tymczasowo zamknięte tj. 23. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny i Uzdrowisko Lądek-Długopole SA. Pozostałych dwanaście podmiotów uzdrowiskowych w województwie dolnośląskim działa bez zakłóceń, a kuracjusze mogą korzystać z ich usług zgodnie z przyznanymi skierowaniami.

22 października br. rozpoczną się pierwsze po przerwie wywołanej powodzią, turnusy sanatoryjne i szpitalne oraz rehabilitacja lecznicza w obiektach Uzdrowiska Lądek-Długopole SA, które są położone w Lądku-Zdroju. Dwa dni później do tego ośrodka przyjadą pacjenci na szpitalną rehabilitację uzdrowiskową. Na chwilę obecną nie ma jeszcze informacji o terminie wznowienia działalności przez 23. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Lądku-Zdroju, który również na czas powodzi odwołał przyjazdy pacjentów.

Specustawa powodziowa przewiduje dwa możliwe scenariusze dla kuracjuszy, których plany wyjazdowe zostały zakłócone.

Kuracjusze, którzy przerwali turnus.

Jeśli ktoś musiał przerwać pobyt w sanatorium z powodu zamknięcia uzdrowiska, może kontynuować leczenie w tym samym miejscu po ponownym otwarciu, pod warunkiem że powróci tam w ciągu 12 miesięcy od wznowienia działalności. Ważne jest, aby termin wyjazdu został ustalony bezpośrednio z sanatorium. Kontynuacja turnusu jest możliwa tylko wtedy, gdy kuracjusz przerwał leczenie przed 15. dniem pobytu.

Kuracjusze, którym odwołano turnus.

Dla osób, które nie mogły rozpocząć leczenia w zamkniętym sanatorium, specustawa przewiduje możliwość wyjazdu w nowym terminie. Fundusz może ustalić nową datę wyjazdu lub zaproponować leczenie w innym uzdrowisku, dopasowanym do zaleceń zawartych w skierowaniu. Przy ustalaniu nowego sanatorium, pacjent zachowuje dotychczasowe miejsce na liście oczekujących.

Dodatkowo od 1 października 2024 r. obowiązują nowe stawki za pobyt w sanatoriach na NFZ. W okresie jesienno-zimowym (1 października – 30 kwietnia) opłaty są niższe – np. 21-dniowy pobyt w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem sanitarnym kosztuje teraz 684,6 zł zamiast 858,9 zł. Taryfy różnią się także w zależności od standardu pokoju: ceny w pokojach wieloosobowych są najniższe, a najwyższe w jednoosobowych z pełnym wyposażeniem sanitarnym.

Bezpłatny pobyt w sanatorium przysługuje natomiast m.in. dzieciom i młodzieży do 18. roku życia (lub do 26 lat, jeśli się uczą) oraz pracownikom z branży związanej z produkcją wyrobów zawierających azbest.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158