Artykuł nr: 18264 z dnia 14 listopada 2023Drukuj
14 listopada jest Światowym Dniem Cukrzycy. Choroba ta dotyczy coraz większej liczby osób. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. liczba nowych zachorowań na cukrzyce wszystkich typów w Polsce wynosiła 343 tys. W 2022 r. było to prawie 400 tys. rozpoznań, a łączna liczba chorych wyniosła 3,14 mln osób.
Rosną również nakłady finansowe przeznaczane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację leczenia cukrzycy. W 2018 r. na ten cel wydane zostało ponad 1,9 mld zł, natomiast w ubiegłym – niemal 2,5 mld zł. Refundacji podlegają świadczenia związane z leczeniem cukrzycy, leki, paski do oznaczania poziomu glukozy, a także wyroby medyczne: związane z pompami insulinowymi, a także systemy do ciągłego monitorowania glikemii.
Warto pamiętać o zmianach dotyczących tych ostatnich. Od tego roku NFZ objął częściową refundacją (odpłatność dla dorosłego pacjenta wynosi 30 proc.) systemy ciągłego monitorowania glikemii dla szerszej grupy chorych. Obecnie mogą z niej korzystać osoby powyżej 18. roku życia objęci intensywną insulinoterapią. Oznacza to przyjmowanie insuliny minimum trzy razy dziennie (za wyjątkiem kobiet w ciąży, których ten próg nie obowiązuje). Systemy ciągłego monitorowania glikemii są pomocnym rozwiązaniem w procesie leczenia i samokontroli cukrzycy, ponieważ pozwalają na sprawdzanie poziomu glukozy przez całą dobę bez konieczności korzystania z glukometru, a więc i bez regularnego nakłuwania palców. Pacjent korzysta z czujników zakładanych na określoną przez producenta liczbę dni. Mogą one utrzymywać stałe połączenie np. ze smartfonem i alarmować w przypadku zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu glikemii. Dane zbierane i analizowane przez system mogą też trafiać bezpośrednio do lekarzy ułatwiając im prowadzenie pacjenta.
Żeby skorzystać z refundacji sensorów konieczne jest zlecenie na wyrób medyczny wystawione przez lekarza – m.in. lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub diabetologa. To oni mogą też udzielić więcej informacji na temat tego rozwiązania.
Mówiąc o profilaktyce skupiamy się przede wszystkim na cukrzycy typu II, bo to ona może być uwarunkowana naszym stylem życia. Aktywność fizyczna i właściwa dieta są jednak ważne zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu choroby. W przypadku cukrzycy typu II dają duże szanse na jej uniknięcie.
Jakie są więc główne zasady dietetyczne? Powinniśmy pamiętać o regularnym jedzeniu, o stałych porach. W diecie warto ograniczyć słodycze, węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym i nasycone kwasy tłuszczowe. Mając na uwadze, że nadwaga jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy – dobrze jest pilnować swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dieta antycukrzycowa jest bogata w warzywa i nasiona dostarczające witamin oraz składników mineralnych. Niemałe znaczeni ma również odpowiednia ilość przyjmowanych płynów. Zaleca się, żeby było to około 2 litrów dziennie, najlepiej wody niegazowanej.
Inspiracją w utrzymywaniu właściwej diety może być portal Diety NFZ. Jeden z kilkunastu dostępnych tam planów żywieniowych to DASH Cukrzyca, który będzie pomocny zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu cukrzycy, szczególnie typu II.
Niezdiagnozowana, nieleczona lub źle prowadzona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań – uszkadza wzrok, nerki, naczynia krwionośne, prowadzi do zawałów, udarów czy wystąpienia tzw. stopy cukrzycowej. Alarmujące powinny być dla nas objawy takie jak: wzmożone pragnienie połączone z suchością w ustach, wielomocz (częstsze oddawanie większej ilości moczu, także w nocy), osłabienie, senność, uczycie zmęczenia czy zaburzenia koncentracji. W takich wypadkach warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym i zbadać poziom cukru we krwi.
Przyjmuje się, że na czczo glukoza w zakresie:
Więcej o profilaktyce cukrzycy typu II, w tym przede wszystkim właściwej diecie będzie się można dowiedzieć w ramach kolejnej „Środy z Profilaktyką”. W środę, 15 listopada w Sali Obsługi Klientów wielkopolskiego oddziału NFZ przy ul. Piekary 14/15 w Poznaniu bezpłatnych porad i konsultacji będą udzielać dietetycy Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przy stanowisku edukacyjnym będziemy również promować portal Diety NFZ i programy profilaktyczne finansowane przez Fundusz. Zapraszamy w godz. 10-14.
Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji
Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
Zaloguj się do:
Kontakt
WOW NFZ
61-823 Poznań
ul. Piekary 14/15
Adres do korespondencji:
60-309 Poznań
ul. Grunwaldzka 158
Epuap skrzynka:
/idx5f1v45b/SkrytkaESP
tel. centrali:
61 850 60 00
infolinia:
800 190 590
e-mail:
centrala[at]nfz-poznan.pl
[at] = @