Artykuł nr: 17768 z dnia 17 kwietnia 2023Drukuj
Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął postępowanie konkursowe, w wyniku którego w Wielkopolsce rozpocznie działalność kolejnych osiem poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. To miejsca powstałe w wyniku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada udzielanie pomocy na trzech poziomach referencyjnych.
Pierwszy poziom stanowią poradnie, w których pomocy małym i młodym pacjentom udzielają psychologowie, terapeuci środowiskowi i psychoterapeuci. Jeśli wsparcie to okaże się niewystarczające, pacjent zostaje skierowany do poradni specjalistycznej na drugim poziomie zabezpieczenia, gdzie zostaje objęty pomocą psychiatry. Tutaj też działają oddziały dzienne, w których pacjenci do 18. roku życia mogą korzystać z leczenia. Trzeci poziom to hospitalizacje w oddziałach psychiatrycznych, które powinny stanowić rozwiązanie stosowane w ostateczności.
Do tej pory w Wielkopolsce działało 17 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I poziom).
– Dzięki temu, że podpisaliśmy kolejne osiem umów, od 17 kwietnia w Wielkopolsce będzie działać 25 takich poradni, a docelowo chcielibyśmy, żeby było ich dwa razy więcej - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Ogłaszając ostatnie postępowanie konkursowe liczyliśmy na zawarcie większej liczby umów, ale tylko osiem podmiotów spełniło wymagane kryteria. Jesteśmy w trakcie przygotowywania konkursów uzupełniających na ten zakres świadczeń i liczymy na to, że wpłyną do nas prawidłowo i rzetelnie przygotowane oferty.
O potrzebie zwiększania dostępu do pomocy psychologiczno-terapeutycznej dla dzieci i młodzieży świadczy poziom realizacji umów dotychczas działających ośrodków. W wielu przypadkach przekracza on 100 procent, stąd m.in. decyzja o tworzeniu kolejnych takich miejsc.
Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zakłada, że pacjenci pomoc znajdą blisko miejsca zamieszkania. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia ogłasza postępowania konkursowe dla poszczególnych powiatów. Idealnym rozwiązaniem byłaby co najmniej jedna poradnia psychologiczno-terapeutyczna w każdym powiecie, a tam, gdzie populacja jest największa, takich miejsc mogłoby powstać kilka. Na to jednak potrzeba chętnych, którzy zdecydują się prowadzić takie placówki.
Zaloguj się do:
Ważne linki
Kontakt
NFZ Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu
ul. Grunwaldzka 158
60-309 Poznań
Adres do korespondencji:
ul. Baraniaka 88d, bud. E
61-131 Poznań
Epuap skrzynka:
/idx5f1v45b/SkrytkaESP
tel. centrali:
61 850 60 00
infolinia:
800 190 590
e-mail:
centrala[at]nfz-poznan.pl
[at] = @