,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.
Artykuł nr: 17057 z dnia 25 maja 2022Drukuj
Ze względu na to ile Polek i Polaków pali, choroby odtytoniowe są w naszym kraju epidemią. Tracą na tym nie tylko palacze, ale my wszyscy. W 2019 r. do nałogowego palenia przyznał się co piąty Polak. Badania dowiodły, że więcej palaczy jest wśród mężczyzn (pali około co czwarty) niż kobiet (18 proc.). Odsetek palących mężczyzn wzrasta niemal proporcjonalnie wraz z wiekiem, choć najwyższy odsetek uzależnionych od tytoniu obserwuje się wśród 40-latków (34 proc.). Najwięcej kobiet pali z kolei w grupie wiekowej 30-latek (26 proc.). Odsetek kobiet palących jest tu nieznacznie wyższy niż mężczyzn.
Tymczasem palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory i nie tylko. Poza rakiem płuc (za którego w 82-proc. przypadków odpowiada palenie) wśród palaczy najczęstsze są: zawał serca, zakrzepica żył, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz rozedma płuc.
Organizm zaczyna się regenerować praktycznie od momentu rzucenia palenia:
Bierne palenie, czyli przebywanie wśród osób palących, choć wiąże się z ryzykiem zachorowania na choroby odtytoniowe i powinniśmy go unikać, to jednak stwarza o wiele mniejsze zagrożenie niż palenie czynne. Profilaktyka uzależnienia do tytoniu powinna się zaczynać od najmłodszych lat, a jej podstawowym celem być zniechęcenie i zapobieganie do sięgnięcia po papierosy przez dzieci i młodzież. Mowa tu nie tylko o tradycyjnych papierosach, ale także reakcji na wszelkie pojawiające się nowości w zakresie podawania tytoniu np. e-papierosy. Uzależniają one bowiem tak samo i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie.
Profilaktyka palenia tytoniu powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze podejmowane w szkołach.
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka uzaleźnień - tytoń - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Program profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
Zaloguj się do:
Ważne linki
Kontakt
WOW NFZ
61-823 Poznań
ul. Piekary 14/15
Adres do korespondencji:
60-309 Poznań
ul. Grunwaldzka 158
Epuap skrzynka:
/idx5f1v45b/SkrytkaESP
tel. centrali:
61 850 60 00
infolinia:
800 190 590
e-mail:
centrala[at]nfz-poznan.pl
[at] = @