,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.
Artykuł nr: 17028 z dnia 11 maja 2022Drukuj
W przypadku raka piersi trudno mówić o konkretnych przyczynach jego powstawania. Istnieją jednak czynniki, które wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania. Należą do nich:
Najbardziej czułym badaniem pozwalającym na wczesne wykrycie rozwijającego się raka piersi jest mammografia.
Mammografia to obrazowa metoda badania piersi z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego (RTG). W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi, które są oceniane przez dwóch specjalistów. Czy mammografia boli? Trudno uniknąć pewnego dyskomfortu. Aby wykonać dobre zdjęcia, konieczny jest ucisk piersi. Jeśli pierś byłaby fotografowana bez ucisku, wewnętrzne struktury nakładałyby się na siebie. Lekarzowi trudno byłoby dostrzec nieprawidłowości w jej strukturze.
Należy pamiętać, że leczenie niezaawansowanego stadium raka jest skuteczniejsze i tańsze niż bardziej zaawansowanej choroby. Terapia oraz okres rehabilitacji po leczeniu trwa krócej i jest mniej obciążający dla chorej osoby.
Profilaktyka ma fundamentalne znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania na raka piersi.
Zadbaj o siebie:
W Polsce bezpłatną mammografię bez skierowania można wykonać w ramach Programu profilaktyki raka piersi.
Program kierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, spełniających jedno z poniższych kryteriów:
Do udziału w programie nie trzeba mieć skierowania! Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefoniczne na badanie do pracowni stacjonarnej, lub mobilnej (mammobus).
Nie kwalifikujesz się do programu profilaktyki raka piersi? Możesz wykonać USG piersi lub mammografię na podstawie skierowania od lekarza specjalisty (ginekolog, onkolog).
Zaloguj się do:
Ważne linki
Kontakt
WOW NFZ
61-823 Poznań
ul. Piekary 14/15
Adres do korespondencji:
60-309 Poznań
ul. Grunwaldzka 158
Epuap skrzynka:
/idx5f1v45b/SkrytkaESP
tel. centrali:
61 850 60 00
infolinia:
800 190 590
e-mail:
centrala[at]nfz-poznan.pl
[at] = @