-
Początek Nowego Roku to czas, w którym większość ludzi podsumowuje ubiegły rok i tworzy plany na kolejny.
-
To czas gdy mamy większą motywację do działania i wprowadzanie zmian w swoim życiu.
-
Badania pokazują, że 74,1% Polaków rozpoczyna nowy rok z postanowieniami noworocznymi. Co czwarta osoba trwa w swoich postanowieniach dwa tygodnie bądź krócej, z czego 10,3% nawet nie zaczyna ich realizować.
Najczęstsze postanowienia noworoczne
Wśród top 10 postanowień Polaków na 2021 rok pierwsze miejsce zajmowało zwiększenie aktywności fizycznej (38%), na drugim miejscu było postanowienie o oszczędzaniu pieniędzy (37%), a kolejne dwa dotyczyły zdrowego odżywiania (32%) i pozbycia się zbędnych kilogramów (30%). Ważnym postanowieniem było także poprawienie jakości snu i wypoczynku (22%).
Zdrowe postanowienia noworoczne
Warto wykorzystać przełom starego i nowego roku i zapoczątkować nawyki, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.
Zdrowe postanowienia noworoczne:
- Regularny ruch. Według Światowej Organizacji Zdrowia (około 2 mln zgonów rocznie wiąże się z brakiem aktywności fizycznej). Nawet około 85 proc. ludzi prowadzi siedzący tryb życia. Jedną z konsekwencji braku ruchu jest nadwaga lub otyłość. WHO zaleca, aby osoby dorosłe podejmowały w tygodniu co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej.
- Zdrowa dieta. Dieta i styl życia mają ogromny wpływ m.in. na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że można byłoby zapobiec 30-50% zgonów z powodu choroby nowotworowej, dzięki stosowaniu zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Trzy z dwunastu zaleceń dotyczą zasad żywienia.
- Regularne badania profilaktyczne. W ferworze codziennych obowiązków, pracy i czasu dla rodziny łatwo zapomnieć o kontrolowaniu swojego stanu zdrowia. Dlatego warto w swoich zdrowotnych postanowieniach noworocznych uwzględnić regularne badania profilaktyczne.
- Zdrowy sen. Sen jest podstawową, biologiczną potrzebą naszego organizmu. Polega na wyłączeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego i jego odnowie na poziomie fizycznym. Długi i dobry sen powoduje, że radzisz sobie ze stresem. Pracujesz i uczysz się efektywniej, bo masz lepszą koncentrację, zyskujesz energię i dobry humor, regenerujesz organizm, wolniej się starzejesz, wzmacniasz układ odpornościowy, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko chorób oraz ryzyko zgonu z powodu zawałów i udarów, oczyszczasz mózg z toksyn, zmniejszasz ryzyko nadwagi i otyłości (brak snu zwiększa uczucie głodu i powoduje apetyt na pokarmy, wysokokaloryczne, a zwłaszcza na słodycze), lepiej radzisz sobie z emocjami.
- Zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne. Spróbujmy codziennie wygospodarować przynajmniej 20 minut tylko dla siebie, ograniczmy czas spędzany przed komputerem, telefonem i telewizorem.
Jak utrzymać motywację do realizacji noworocznych postanowień?
Większość z nas rezygnuje z realizacji postanowień noworocznych już w pierwszym miesiącu.
Co pobudzi naszą motywację?
- Wyznaczmy sobie realne cele, możliwe do osiągnięcia.
- Rozłóżmy realizację celów na etapy, osiągajmy je stopniowo.
- Ustalmy sobie czas na ich realizację.
- Nie traktujmy ich jako przymus lecz jako coś, co sprawi nam przyjemność.
Przypominamy!
- Na portalu diety.nfz.gov.pl. dostępne są darmowe plany żywieniowe z przepisami na zdrowe dania.
- Na kanale YouTube Akademii NFZ dostępny jest także zestaw ćwiczeń dla dzieci.