,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.
Artykuł nr: 16218 z dnia 10 lutego 2021Drukuj
Jak bezpiecznie przyjmować leki? Najważniejsze wskazówki:
Świadome przyjmowanie leków
Aby terapia przyniosła zamierzony skutek nie przekraczajmy zapisanej dawki leków, co może wywołać reakcje uboczne. Niewłaściwym jest także samodzielne odstawianie lekarstw przed zakończeniem terapii. Nawet, jeżeli nie czujemy objawów choroby powinniśmy przyjmować leki aż do daty wskazanej przez lekarza lub w przypadku chorób przewlekłych, do momentu zmiany zaleceń specjalisty.
Przed każdą wizytą u specjalisty warto zawsze mieć przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami, a przed każdym przyjęciem kolejnego leku skonsultować to lekarzem lub farmaceutą a przede wszystkim nie zażywać leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji ze specjalistą.
Przed spożyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą
90% Polaków ufa farmaceutom, dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwość co do składu preparatu – skonsultujmy to ze specjalistą. Farmaceuta pomoże także w instruktarzu obsługi inhalatora i ciśnieniomierza. Uzyskane porady z pewnością przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa i skuteczności terapii oraz wyeliminują ryzyko potencjalnie niekorzystnych interakcji lekowych.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i obejrzenia wywiadu z p. Darią Wielogórską – Rutką - Prezesem Lubuskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.
Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.
Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.
Ulotka strona 1 [449KB] | |
Ulotka strona 2.PNG [83KB] | |
Ulotka strona 3.PNG [91KB] | |
Ulotka strona 4 [247KB] |
Zaloguj się do:
Ważne linki
Kontakt
WOW NFZ
61-823 Poznań
ul. Piekary 14/15
Adres do korespondencji:
60-309 Poznań
ul. Grunwaldzka 158
Epuap skrzynka:
/idx5f1v45b/SkrytkaESP
tel. centrali:
61 850 60 00
infolinia:
800 190 590
e-mail:
centrala[at]nfz-poznan.pl
[at] = @