Artykuł nr: 15705 z dnia 24 kwietnia 2020Drukuj
Szanowni Państwo,
W załączeniu przekazujemy Państwu raport na temat leczenia pacjentów z udarem niedokrwiennym na terenie województwa wielkopolskiego. W ramach kompleksowej opieki w zakresie leczenia udarów mózgu, świadczenia są udzielane obecnie w 14 oddziałach szpitalnych. Ponadto Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest realizatorem programu pilotażowego dotyczącego leczenia udaru niedokrwiennego mózgu metodą trombektomii mechanicznej. W analizowanym okresie - 9 miesięcy - zabiegi wykonano u 153 pacjentów.
W przygotowanej analizie wyraźnie widać pozytywne zmiany. W drugiej połowie 2019 roku 10,7 proc. przypadków leczenia udarów zakończyło się trombektomią, w pierwszym kwartale 2020 roku było to 19,3 procent przypadków.
Coraz mniej pacjentów z udarem trafia także na oddziały internistyczne, co jeszcze kilka lat temu zdarzało się o wiele częściej. W pierwszym kwartale tego roku w Wielkopolsce sprawozdano 171 hospitalizacji pacjentów z udarem na oddziałach wewnętrznych, w analogicznym okresie ubiegłego roku były to 244 przypadki, a jeszcze w 2015 roku takich pobytów na oddziałach internistycznych było 425.
Sprawdziliśmy również, skąd pacjenci trafiają na oddział wykonujący zabiegi trombektomii mechanicznej. Okazuje się, że w 68 proc. przypadków są oni przeniesieni z innych szpitali i to zazwyczaj z tych, które posiadają oddziały udarowe. Takich oddziałów w Wielkopolsce jest 14, spośród których tylko jeden szpital („Dziekanka” w Gnieźnie) nie skierował na zabieg trombektomii ani jednego pacjenta. W tym roku, najwięcej pacjentów na zabieg trombektomii zostało przekazanych ze Szpitala MSWiA w Poznaniu, w ubiegłym roku były to szpitale w Pile oraz w Kaliszu.
Trombektomia mechaniczna może uratować pacjentów, u których nie zadziałała tradycyjna metoda polegająca na podaniu leku trombolitycznego, którego zadaniem jest rozpuszczenie skrzepu blokującego naczynie. Taka blokada hamuje przepływ krwi, co prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Im szybciej naczynie zostanie udrożnione, tym pacjent ma większą szansę na powrót do sprawności. Dlatego w przypadku udarów tak bardzo liczy się czas dotarcia do specjalistycznego osrodka.
Dzięki zwiększeniu w ostatnich latach dostępności do specjalistycznego leczenia udarów mózgu, zaobserwowaliśmy także pozytywny trend odchodzenia od hospitalizacji pacjentów z udarem poza ośrodkami neurologicznymi, na korzyść wysokospecjalistycznych, dedykowanych oddziałów udarowych.
Szczegóły w załączonej analizie: RAPORT
Analiza: Trombektomia mechaniczna w Wielkopolsce [1452KB] |
Zaloguj się do:
Ważne linki
Kontakt
NFZ Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu
ul. Grunwaldzka 158
60-309 Poznań
Adres do korespondencji:
ul. Baraniaka 88d, bud. E
61-131 Poznań
Epuap skrzynka:
/idx5f1v45b/SkrytkaESP
tel. centrali:
61 850 60 00
infolinia:
800 190 590
e-mail:
centrala[at]nfz-poznan.pl
[at] = @