WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 17824 z dnia 09 maja 2023Drukuj

Jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu - WOW NFZ zaprasza na spotkanie z dietetykami i pielęgniarką w ramach Środy z Profilaktyką

  • U progu sezonu na grillowanie warto pamiętać, że potrawy tak przygotowane są smaczne, ale też nie zawsze zdrowe. Szczególnie uważać powinny osoby  z nadciśnieniem i rozważyć wprowadzenie do menu zdrowych przepisów na grilla.

  • W Polsce z nadciśnieniem zmaga się 10 mln osób. W 2022 r. pod opieką lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce było 0,5 mln pacjentów z tym schorzeniem.

  • Profilaktyka nadciśnienia tętniczego to temat najbliższej „Środy z Profilaktyką” NFZ. W środę, 10 maja na naszym stoisku edukacyjnym informacji udzielać będą pracownicy wielkopolskiego oddziału NFZ, dietetycy oraz pielęgniarka. Zapraszamy w godzinach od 10 do 14.

 

Sezon na grillowanie już się rozpoczął. Potrawy przygotowane w ten sposób, choć smaczne, nie zawsze mają dobry wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie osoby chorujące na nadciśnienie muszą zwrócić uwagę na swoją dietę. W Polsce ze schorzeniem tym zmaga się około 10 mln dorosłych Polaków. Czynnikiem, który prowadzi do nadciśnienia jest m.in. niewłaściwa masa ciała.

W sezonie letnim, kiedy tak popularne staje się grillowanie, pamiętajmy, aby robić to mądrze, z korzyścią dla naszego zdrowia, czyli grillować na tackach chude mięsa, ryby lub warzywa, które zamarynujemy samodzielnie, zastępując sól aromatycznymi ziołami – podpowiada Joanna Pieczyńska-Zając, dietetyczka z Katedry Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Aby zapobiec rozwojowi nadciśnienia należy przede wszystkim zadbać o prawidłową masę ciała oraz o zbilansowaną dietę. W takiej diecie powinny się znaleźć warzywa i owoce, obfitujące w antyoksydanty oraz potas, m.in. banany, cytrusy, ziemniaki czy pomidory, a także dobrej jakości tłuszcz, np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy oraz nasiona, które ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych zmniejszą także ryzyko wystąpienia udaru.

Pierwszy krok w profilaktyce nadciśnienia tętniczego

Poza dietą, podstawowym elementem codziennej profilaktyki powinno być regularne kontrolowanie poziomu ciśnienia. Można samodzielnie prowadzić pomiary w domu. Badanie jest proste, nieinwazyjne i wykonuje się je za pomocą ciśnieniomierza. W jaki sposób właściwie to zrobić?

Na 30 minut przed pomiarem nie należy palić ani pić kawy, trzeba też powstrzymać się od aktywności fizycznej. Należy dobrze dobrać ciśnieniomierz. Nie może mieć za małego mankietu do pomiaru, ponieważ wtedy pomiar nie będzie prawidłowy. Pomiary należy wykonywać dwa razy dziennie o stałych porach i prowadzić dzienniczek, ponieważ jednorazowy pomiar nie daje miarodajnej informacji – tłumaczy Małgorzata Pęczyńska, koordynatorka zespołu pielęgniarek z poradni medycznej CenterMed Poznań.

Nieleczone nadciśnienie – jakie mogą być konsekwencje?

Nadciśnienie tętnicze często nie daje jednoznacznych objawów. Czasami jednak są wskazówki, które mogą nam podpowiedzieć, że mamy do czynienia z tym schorzeniem. Nie można ich bagatelizować, ponieważ nieleczone nadciśnienie prowadzi do innych chorób.

Nadciśnienie bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek objawy. W przypadku bardzo wysokich wartości ciśnienia zwykle występują ból głowy, zawroty głowy, szumy uszne. Niestety, utrzymujące się podwyższone ciśnienie, mimo że bezobjawowe, może prowadzić do szeregu bardzo groźnych chorób. Wynika to z przyspieszenia rozwoju miażdżycy u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Skutkiem tego są przede wszystkim zawały serca i udary mózgu, ale także np. przerost lewej komory serca, co z kolei może prowadzić do niewydolności serca. Innymi powikłaniami nadciśnienia tętniczego są: niewydolność nerek, uszkodzenia naczyń siatkówki, tętniak aorty – wylicza Maciej Grymuza, lekarz kardiolog.

W poradniach podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci mogą skorzystać z Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Kryteria przystąpienia do programu: wiek 35-65 lat, brak zdiagnozowanych chorób układu krążenia, cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii, jak również niekorzystanie z programu w ciągu ostatnich pięciu lat. Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent pozostanie pod jego opieką, czy może powinien zostać skierowany do poradni specjalistycznej.

W 2022 roku lekarze rodzinni w Wielkopolsce mieli pod swoją opieką ponad pół miliona pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nadciśnieniową.

Zapraszamy na „Środę z Profilaktyką” w Poznaniu

Okazja, by dowiedzieć się więcej o profilaktyce nadciśnienia będzie w najbliższą środę, 10 maja w Sali Obsługi Klienta wielkopolskiego oddziału NFZ przy ul. Piekary 14/15 w Poznaniu. Tego dnia zapraszamy na kolejną odsłonę akcji „Środa z Profilaktyką”. Na miejscu możliwe będzie odbycie konsultacji z pielęgniarką na co dzień realizującą program CHUK, a także dietetyczkami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pielęgniarka będzie dokonywać pomiaru ciśnienia i pokaże, jak prawidłowo obsługiwać ciśnieniomierz, natomiast dietetyczki udzielą bezpłatnych porad na temat zdrowego odżywiania.

Przy naszym stoisku edukacyjnym będą też dostępne drukowane materiały na temat m.in. bezpłatnego serwisu z planami żywieniowymi - Diety NFZ. Jednym z dostępnych planów jest „DASH nadciśnienie”, czyli dieta skutecznie obniżająca i regulująca wartość ciśnienia tętniczego krwi.

Nasi pracownicy będą tego dnia informować o programach profilaktycznych Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Zaprezentują również możliwości kanału YouTube „Akademia NFZ” oraz strony internetowej o tej samej nazwie, które mogą pomóc w zrobieniu pierwszych kroków w kierunku zdrowego trybu życia.

Zapraszamy 10 maja do siedziby WOW NFZ przy ul. Piekary 14/15 (hol Sali Obsługi Klienta) w Poznaniu. Czekamy w godzinach od 10 do 14.

Partnerami wydarzenia są:  CenterMed Poznań i Katedra Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158