WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

 • A
 • A+
 • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 16713 z dnia 22 listopada 2021Drukuj

Stanowisko profilaktyczne w siedzibie wielkopolskiego oddziału NFZ przy ul. Piekary

 • Rozpoczęła się akcja prozdrowotna Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia.

 • Na stanowisku profilaktycznym w Sali Obsługi Klienta w siedzibie WOW NFZ przy ul. Piekary można wykonać m.in. pomiary BMI, składu ciała czy ciśnienia krwi.

 • Przy samoobsługowym punkcie obecny jest doradca. Przedstawia zakres norm osiągniętych wyników i udziela informacji o innych programach profilaktycznych.

Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.

We wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich NFZ uruchomione zostały stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W Wielkopolsce można z niego skorzystać w Sali Obsługi Klienta przy ul. Piekary 14/15. W tzw. kiosku profilaktycznym klienci WOW NFZ wykonają pomiary:

 • wzrostu,
 • masy ciała,
 • indeksu masy ciała, czyli BMI,
 • składu ciała,
 • ciśnienia tętniczego krwi.

Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.

Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała (BMI) jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Utworzenie stanowisk jest jedną z dostępnych form działań profilaktycznych, obok obecnie funkcjonujących, takich jak: programy profilaktyczne, w tym Profilaktyka 40+, cykl Środa z Profilaktyką Akademii NFZ, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, czy portal diety.nfz.gov.pl. O tym, jak z nich skorzystać będzie informował doradca ds. profilaktyki i promocji zdrowia, który podpowie także, jak obsłużyć kiosk profilaktyczny, a także przedstawi zakresy norm osiągniętych wyników. Co ważne – doradca ich nie interpretuje.  

Konsultanci pomagają również w założeniu Profilu Zaufanego i aktywacji Internetowego Konta Pacjenta. Korzystający z niego pacjenci mogą m.in. otrzymać SMS-em lub mailem e-receptę lub e-skierowanie; mają szybki dostęp do pobrania unijnego certyfikatu COVID oraz mogą sprawdzić historię swojego leczenia.

Jak skorzystać ze stanowiska profilaktycznego? Należy zapisać się przez stronę internetową wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Narzędzie do zapisów dostępne jest w zakładce „Dla Pacjenta” po nazwą: „Umów wizytę w WOW NFZ przez Internet”. Można również zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta – pod bezpłatny numer 800 190 590 lub skorzystać z pomiarów przy okazji załatwiania innej sprawy w siedzibie WOW NFZ. Ta ostatnia opcja dostępna jest pod warunkiem, że ze stanowiska nie korzystają w tym czasie osoby wcześniej zapisane

Punkty są czynne w godzinach 9-12.30 oraz 13-15.30. Mogą z nich korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. Są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących.

Stanowiska podlegają regularnej dezynfekcji. Przypominamy o obowiązku zachowania zasad reżimu sanitarnego, czyli przede wszystkim – dezynfekcji rąk i zasłanianiu ust oraz nosa. Korzystanie z kiosku i usług doradcy są bezpłatne.

Więcej informacji, w tym zalecenia przed wykonaniem pomiarów oraz wykluczenia i ograniczenia w korzystaniu ze stanowisk, znajdziecie Państwo na stronie: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/skorzystaj-juz-dzis-z-darmowych-pomiarow-i-porad-doradcow,520.html.

 

Zespół Komunikacji Społecznej

WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158