WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 16593 z dnia 08 września 2021Drukuj

60-latkowie z Wielkopolski najlepiej wyszczepionymi przeciw COVID-19 w Polsce. Najgorzej w regionie wypada najmłodsza grupa

  • Pełną ochronę przeciw COVID-19 ma zapewnione ponad 52 proc. Wielkopolan.

  • Częściej szczepią się kobiety niż mężczyźni. Zaszczepione jest blisko 54 proc. żeńskiej populacji województwa wielkopolskiego i 51 proc. męskiej.

  • W grupie wiekowej 60-69 lat nasz region zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem poziomu wyszczepienia. Najgorzej, bo na 4. miejscu plasuje się grupa 20-29 lat.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki przyjrzał się danym dotyczącym szczepień w województwie wielkopolskim, pochodzącym z baz Centrum e-Zdrowia. Tym razem jednak w swojej analizie skupiliśmy się na poziomie wyszczepienia poszczególnych grup wiekowych i porównaniu ich z resztą Polski. Dane są aktualne na dzień 2 września 2021 r.

Ogółem w Wielkopolsce pełną ochronę przeciw COVID-19 (po dwóch dawkach szczepienia lub jednej preparatu J&J) ma zapewnione powyżej 52 proc. osób, czyli ponad 1,8 mln mieszkańców. Pośród najgorzej i najlepiej wyszczepionych powiatów nie obserwujemy zmian. Najniższy poziom ochrony przeciw COVID-19 obserwujemy w powiatach: kaliskim (41,13 proc.), ostrzeszowskim (42,58 proc.) i kolskim (42,94 proc.). Z kolei najwyższy w: Poznaniu (65,14 proc.), powiecie poznańskim (58,16 proc.) i szamotulskim (56,43 proc.). Zaktualizowaną mapę wyszczepienia z podziałem na powiaty oraz ranking 20 najsłabiej wyszczepionych gmin zamieszczamy na końcu informacji.

Seniorzy bardziej odpowiedzialni

Interesujące wnioski można wyciągnąć, kiedy spojrzy się na strukturę wiekową w pełni zaszczepionych osób w Wielkopolsce. Podobne trendy dominują również w całym kraju. Zdecydowanie większą odpowiedzialność za zdrowie swoje i innych wykazują seniorzy.

W województwie wielkopolskim w grupie wiekowej 60-69 lat notujemy 74 proc. pełnego wyszczepienia i jest to najlepszy wynik w całej Polsce (przed województwem kujawsko-pomorskim i mazowieckim). Grupą wiekową o najwyższym poziomie ochrony przeciw COVID-19 jest jednak grupa 70+. W Wielkopolsce zaszczepione jest w niej ponad 82 proc. populacji (drugi wynik w Polsce: za województwem pomorskim, a przed zachodniopomorskim).

Niepokojące są jednak dane w młodszych grupach wiekowych. W przedziale 20-29 lat w pełni zaszczepionych jest 47 proc. Wielkopolan, co lokuje nas na czwartym miejscu w Polsce za województwami: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. Niewiele lepiej jest w grupie 30-39 lat., bo tu zaszczepiony jest co drugi Wielkopolanin.

Pełne wyszczepienie grup wiekowych w Wielkopolsce:

  • 12-19 lat – 26 proc.
  • 20-29 lat – 47 proc.
  • 30-39 lat – 50 proc.
  • 40-49 lat – 62 proc.
  • 50-59 lat – 67 proc.
  • 60-69 lat – 74 proc.
  • 70 plus – 82 proc.

Nieco częściej na szczepienie przeciw COVID-19 decydują się kobiety niż mężczyźni. Pełną ochronę przeciw ciężkiemu przebiegowi tej choroby ma w Wielkopolsce 54 proc. kobiet i około 51 proc. mężczyzn.

Aktualny poziom pełnego wyszczepienia Wielkopolan, wciąż nie gwarantuje spokojnego przebiegu czwartej fali pandemii COVID-19 w naszym regionie. W obliczu słabnącego zainteresowania szczepieniami ochronnymi, niewielkim pocieszeniem może być fakt, że w Wielkopolsce spadek dynamiki jest jednym z najwolniejszych, a z tygodnia na tydzień przybywa około procenta mieszkańców chronionych przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Jeśli jednak chcemy zwiększyć bezpieczeństwo swoje i bliskich – musimy znów przyspieszyć tempo szczepień – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ. – Mam nadzieję, że młodsi Wielkopolanie wezmą przykład z seniorów, którzy są dziś najlepiej wyszczepioną grupą. Kolejne mutacje koronawirusa pokazują, że COVID-19 nie dotyczy wyłącznie seniorów, a skutki choroby są groźne dla coraz młodszych pacjentów. Nie chodzi wyłącznie o ryzyko zgonu, ale też o powikłania odczuwalne długo po chorobie.

Niższy procent wyszczepienia w młodszych grupach wiekowych wskazuje na podejście do COVID-19. Młodzi przeważnie nie obawiają się tej choroby, choć nie do końca są ku temu podstawy. Należałoby spojrzeć nieco szerzej i uświadomić sobie, że np. dzieci szczepimy głównie po to, by przerwać łańcuch transmisji wirusa i żeby nie zagrażały osobom starszym. Podobnie jest z młodzieżą i osobami do około 30. roku życia. Wśród młodych dorosłych co trzecia osoba, która nawet przejdzie chorobę łagodnie, skarży się na objawy tzw. długiego COVID-u. Przez kilka miesięcy mogą im towarzyszyć zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, duszności czy wypadanie włosów. U dzieci obserwujemy to u co 7. chorego – mówi dr Tomasz Ozorowski, epidemiolog i konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. – Osoby w średnim wieku muszą uświadomić sobie, że przejście COVID-19 może się już wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Z kolei seniorzy żyją w bardzo dużym strachu przed COVID-19, bo dla nich choroba ta niesie największe ryzyko zgonu. Prawdopodobnie z tego wynika wysoki procent wyszczepienia w grupie 60 plus. Wpływ może mieć też pamięć o innych chorobach, na które szczepieni byli nasi rodzice i dziadkowie, a które dzięki temu udało się wyeliminować.

Lekarz zwraca uwagę, że przesłanką do szczepień może być też rozpoczęty rok szkolny i nadchodzący rok akademicki. Im więcej uczniów i studentów w danej grupie będzie zaszczepionych, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że konieczne będzie wprowadzenie nauki zdalnej lub hybrydowej.

Obecnie w Wielkopolsce w pełni chronionych jest 26 proc. osób w wieku 12-19 lat.

 

Gminy w Wielkopolsce z poziomem poniżej 40 proc. mieszkańców w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 (dane za: www.gov.pl/web/szczepienia-gmin na 08.09.2021 r., godz. 10):

Gmina

Procent mieszkańców w pełni zaszczepionych

Powiat

Brzeziny (w)

32,6

kaliski

Wijewo (w)

35,9

leszczyński

Szczytniki (w)

36,2

kaliski

Złotów (w)

36,6

złotowski

Rozdrażew (w)

37,2

krotoszyński

Sieroszewice (w)

37,2

ostrowski

Olszówka (w)

37,9

kolski

Koźminek (m-w)

38

kaliski

Osiek Mały (w)

38

kolski

Babiak (w)

38,1

kolski

Sośnie (w)

38,3

ostrowski

Malanów (w)

38,4

turecki

Lisków (w)

38,6

kaliski

Turek (w)

39,2

turecki

Krobia (m-w)

39,4

gostyński

Godziesze Wielkie (w)

39,4

kaliski

Kawęczyn (w)

39,5

turecki

Zakrzewo (w)

39,5

złotowski

Kościelec (w)

39,5

kolski

Przykona (w)

39,6

turecki

Kraszewice (w)

39,6

ostrzeszowski

 

 

Mapa procentowego pełnego zaszczepienia mieszkańców przeciw COVID-19 według danych z baz CEZ na dzień 2.09.2021 r. w podziale na powiaty:

 

Zespół Komunikacji Społecznej

WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158