WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

 • A
 • A+
 • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 16526 z dnia 12 sierpnia 2021Drukuj

Zadbaj o zdrowie z WOW NFZ: Profilaktyka 40 Plus, punkt szczepień, badania i konsultacje pod katedrą

 • W najbliższą niedzielę, 15 sierpnia, na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, WOW NFZ organizuje kolejny Piknik Zdrowotny. Zapraszamy pod Katedrę Poznańską w godzinach od 9 do 14.

 • Powiemy przede wszystkim o Programie Profilaktyka 40 Plus, z którego pacjenci będą mogli skorzystać na miejscu. Oprócz tego, będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19 i wykonać test w kierunku HCV.

 • Zaproszeni goście podpowiedzą, jak dbać o dietę i jak bezpiecznie uprawiać sport, poznańskie Amazonki opowiedzą o profilaktyce raka piersi, a specjalista ginekolog udzieli konsultacji w zakresie endometriozy.

 • Pracownicy wielkopolskiego NFZ pomogą założyć Internetowe Konto Pacjenta, wypełnić ankietę Profilaktyka 40 Plus, wydadzą kartę EKUZ.

W Pikniku Zdrowotnym na Ostrowie Tumskim mogą wziąć udział nie tylko osoby po czterdziestce. Wśród przygotowanych atrakcji znajduje się oferta także dla młodszych mieszkańców.

Program Profilaktyka  40 Plus gwarantuje każdej osobie, która ukończyła 40. rok życia pakiet bezpłatnych badań profilaktycznych. Przed otrzymaniem skierowania na badanie należy wypełnić krótką ankietę, którą znajdziemy na Internetowym Koncie Pacjenta. Osoby nieposiadające IKP mogą wypełnić ankietę korzystając z infolinii 22 735 39 53 i w ten sposób uzyskać skierowanie na badania.

>> Sprawdź, co znajduje się w pakietach <<

Badania i szczepienia na pikniku

Pacjenci, którzy mają wystawione skierowanie na badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, będą mogli z nich skorzystać podczas niedzielnego pikniku przy Katedrze Poznańskiej, gdzie zostanie ustawione mobilne laboratorium Alab. Muszą jednak spełnić określone warunki: być na czczo oraz dostarczyć próbki moczu i kału. Ci, którzy nie zdecydują się na badania w niedzielę, dowiedzą się, gdzie i kiedy będą mogli je wykonać w późniejszym terminie.

- W Wielkopolsce mamy obecnie ponad 120 miejsc, w których wykonywane są badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Cały czas prowadzony jest nabór realizatorów programu, do którego regularnie zgłaszają się kolejne chętne podmioty.

W mobilnym laboratorium Alab, oprócz badań w ramach pakietów Profilaktyka 40 Plus, będzie można wykonać test w kierunku HCV oraz skorzystać z podstawowych pomiarów:

 • poziomu glukozy
 • ciśnienia krwi
 • badania miarowości serca
 • wskaźnika masy ciała (BMI).

To nie koniec – mieszkańcy, którzy odwiedzą nas w niedzielę, będą mogli bez rejestracji zaszczepić się przeciw COVID-19. We współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim ustawiony zostanie mobilny punkt szczepień, w którym podawany będzie jednodawkowy preparat Janssen (firmy Johnson&Johnson).

Ekspertów nie zabraknie

- W początkach pandemii zauważyliśmy, że pacjenci rzadziej korzystali z badań profilaktycznych, widać to wyraźnie w analizach wykonań umów na ten rodzaj świadczeń – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Myślę, że najwyższy czas, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie. Z Programu Profilaktyka 40 Plus mogą skorzystać osoby w określonym wieku, ale warto, żeby młodsze również odwiedziły nasz piknik i dowiedziały się, jak mogą zadbać o siebie.

Pomogą w tym eksperci, którzy wezmą udział w niedzielnym wydarzeniu organizowanym przez wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród zaproszonych gości znajdziemy członkinie Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, które opowiedzą o profilaktyce raka piersi, pokażą, w jaki sposób przeprowadzać samobadanie, powiedzą, co robić w momencie zaobserwowania niepokojących zmian.

Zjawią się również: lekarz ginekolog, specjalista w zakresie endometriozy, dietetyczka oraz fizjoterapeuci.

Zapraszamy w niedzielę, 15 sierpnia, w godzinach od 9 do 14 na plac przy Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim.

Szczegóły także w: wydarzeniu na Facebooku.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158