WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł archiwalny nr: 16240 z dnia 24 lutego 2021Drukuj

Środa z Profilaktyką - 24.02.2021 r. - Profilaktyka cukrzycy u dzieci [A]

U dzieci cukrzyca typu 1 stanowi obecnie około 90 proc. zdiagnozowanych przypadków. Tej chorobie praktycznie nie da się zapobiec, gdyż najczęściej wynika z uwarunkowań genetycznych. Można jedynie spowalniać tempo jej rozwoju. Bardzo niepokojące jest jednak to, że z roku na rok coraz więcej dzieci i młodych dorosłych zmaga się z cukrzycą typu 2, spowodowaną przede wszystkim przez złą dietę, nadwagę i brak ruchu. W ramach Środy z Profilaktyką eksperci tłumaczą, jak zapobiegać temu rodzajowi cukrzycy.

W ciągu ostatnich 25 lat, zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się wśród dzieci i młodzieży pięciokrotnie. Co roku taką diagnozę słyszy 19 na 100 tys. dzieci. Niestety, tej chorobie nie da się obecnie zapobiegać. Pamiętając, że jednym z czynników rozwoju są predyspozycje genetyczne, można starać się opóźnić jej wystąpienie.

Inaczej jest z cukrzycą typu 2. Choć przez lata dotykała przede wszystkim osoby starsze, to z roku na rok obserwuje się, że coraz częściej występuje ona u dzieci i młodych dorosłych. Biorąc pod uwagę, że nadmierna masa ciała jest jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi choroby, to cukrzycą typu 2 zagrożone jest co piąte dziecko w Polsce. Z nadwagą i otyłością zmaga się bowiem 22 proc. osób w wieku 9-18 lat. Jeśli są one efektem złych nawyków żywieniowych i braku ruchu, zagrożenie jeszcze wzrasta.

Aktywność fizyczna i zdrowa dieta, to najważniejsze narzędzia w zapobieganiu cukrzycy typu 2. M.in. o tym mówimy w ramach kolejnej Środy z Profilaktyką.

 

  • Czym jest cukrzyca?
  • Co zrobić, by chronić dzieci przed cukrzycą typu 2?
  • Jakie działania sprawdziły się w innych krajach?
  •  Dlaczego wysiłek fizyczny jest ważny w profilaktyce cukrzycy t.2?

Na pytania odpowiedzą nasi eksperci: prof. dr hab. n. med. Jerzy Starzyk – konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz Jerzy Magiera – diabetyk, u którego w dzieciństwie zdiagnozowano cukrzycę typu 1.

Dowiedz się więcej:

 

Rodzicu, pamiętaj!

✅ Nie kupuj dziecku słodkich napojów, naucz je pić wodę.

✅ Nie podawaj dziecku słodyczy w formie nagrody.

✅ Naucz dziecko zdrowo się odżywiać. Wskaż, po jakie zdrowe przekąski może sięgać w ciągu dnia i zadbaj o ich wcześniejsze przygotowanie.

✅ Zachęcaj do regularnej aktywności fizycznej.

✅ Daj dziecku dobry przykład.

✅ Czytaj etykiety produktów - wybieraj żywność z mniejszą zawartością cukru.

✅ Gdy zaobserwujesz u dziecka pierwsze objawy cukrzycy, koniecznie udaj się do lekarza rodzinnego w celu zbadania poziomu glukozy na czczo.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158