WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 16218 z dnia 10 lutego 2021Drukuj

Środa z Profilaktyką - 10.02.2021r. - Polipragmazja, czyli wielolekowość w praktyce

Polipragmazja – wielolekowość

To przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi. Pandemia sprzyja obawom o zdrowie, jak również chęci dodatkowego zabezpieczenia w tym zakresie. Niestety jednak, dla wielu Polaków strach przed chorobą sprowadza się do przyjmowania zwiększonej ilości leków, w tym leków bez recepty i suplementów diety.

 

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Najważniejsze wskazówki:

  1. Zażywaj leki zgodnie z zaleceniami lekarza
  2. Popijaj leki wodą (ok. 200 ml), o ile nie zalecono inaczej
  3. Nie popijaj leku sokami, w szczególności sokiem grejpfrutowym
  4. Nie przyjmuj leków razem z napojami alkoholowymi ani energetykami
  5. Przestrzegaj wskazówek dotyczących pory przyjmowania leków – pilnuj odpowiedniego czasu przed, w trakcie lub po posiłku
  6. Jeśli lek należy przyjąć bez posiłku – nie zażywaj go na chwilę przed lub zaraz po posiłku. Należy wówczas zażyć lek godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po nim
  7. Unikaj przyjmowania preparatów witaminowo-mineralnych w tym samym czasie, w którym przyjmujesz leki zalecone przez lekarza – mogą zaburzyć proces ich przyswajania, a preparaty zawierające składniki roślinne mogą spowolnić działanie leku.

 

Świadome przyjmowanie leków         

Aby terapia przyniosła zamierzony skutek nie przekraczajmy zapisanej dawki leków, co może wywołać reakcje uboczne. Niewłaściwym jest także samodzielne odstawianie lekarstw przed zakończeniem terapii. Nawet, jeżeli nie czujemy objawów choroby powinniśmy przyjmować leki aż do daty wskazanej przez lekarza lub w przypadku chorób przewlekłych, do momentu zmiany zaleceń specjalisty.

Przed każdą wizytą u specjalisty warto zawsze mieć przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami, a przed każdym przyjęciem kolejnego leku skonsultować to lekarzem lub farmaceutą a przede wszystkim nie zażywać leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji ze specjalistą.

 

Przed spożyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą

90% Polaków ufa farmaceutom, dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwość co do składu preparatu – skonsultujmy to ze specjalistą. Farmaceuta pomoże także w instruktarzu obsługi inhalatora i ciśnieniomierza. Uzyskane porady z pewnością przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa i skuteczności terapii oraz wyeliminują ryzyko potencjalnie niekorzystnych interakcji lekowych.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i obejrzenia wywiadu z p. Darią Wielogórską – Rutką - Prezesem Lubuskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

Pliki do pobrania

  Ulotka strona 1  [449KB]
  Ulotka strona 2.PNG  [83KB]
  Ulotka strona 3.PNG  [91KB]
  Ulotka strona 4   [247KB]
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158