WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Sprostowania i wyjaśnienia

Artykuł archiwalny nr: 16158 z dnia 08 stycznia 2021Drukuj

Wyjaśnienie do artykułu z dnia 7.01.2021r. na portalu Gazety Wyborczej Poznań "Lekarze rodzinni: Jesteśmy gotowi do szczepień, ale nic nie wiemy..." [A]

W nawiązaniu do artykułu opublikowanego na portalu poznan.wyborcza.pl 07.01.2021 r. „Lekarze rodzinni: Jesteśmy gotowi do szczepień, ale nic nie wiemy. Która szczepionka? Jakie igły? Czeski film” autorstwa Sylwii Sałwackiej, Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, co następuje:

Narodowy Fundusz Zdrowia na bieżąco przekazuje placówkom medycznym wszystkie niezbędne wytyczne dotyczące realizacji szczepień przeciw COVID-19. Pracownicy Funduszu pozostają w stałym kontakcie z podmiotami zainteresowanymi szczepieniami, w naszym oddziale wojewódzkim został wyznaczony konsultant ds. szczepień, który pod numerem telefonu przeznaczonym tylko do tego celu, odpowiada na pytania dotyczące szczepień przeciw COVID-19. Została również uruchomiona specjalna infolinia dla podmiotów zainteresowanych szczepieniami. Mając na uwadze te informacje oraz dostęp do materiałów udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje (linki poniżej) postanowiliśmy zareagować na treści przekazane we wspomnianym artykule pani Sylwii Sałwackiej.

Obecnie odbywają się szkolenia dla przedstawicieli podmiotów zakwalifikowanych do realizacji Narodowego Programu Szczepień. Podczas tych spotkań, które odbywają się on-line, wyjaśniane są wszelkie wątpliwości podmiotów.

W tej chwili trwa etap tzw. zerowy szczepień przeciw COVID-19 realizowany przez szpitale. Ich przedstawiciele również zostali przeszkoleni i obecnie proces szczepień personelu podmiotów leczniczych od strony technicznej przebiega sprawnie. Do momentu rozpoczęcia programu szczepień populacyjnych realizujące go podmioty również zostaną wyposażone w odpowiednią wiedzę, a niektóre rozwiązania zostały w kolejnym etapie usprawnione.

Pakiety szczepionek wysyłane do podmiotów to zestawy fiolek wraz z akcesoriami. Podmioty nie muszą kupować dodatkowego osprzętu, wszystkie niezbędne akcesoria do wykonania szczepienia znajdują się w pakietach.

Samo wyposażenie pomieszczeń, w których przeprowadzane będą szczepienia powinno spełniać ogólne wymogi sanitarne. WOW NFZ sprawdza tylko te podmioty, które do tej pory nie posiadały umowy z Funduszem i warunki w nich panujące nie były nam znane. Musimy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo osób szczepionych, stąd potrzeba spełnienia określonych wymogów.

Tempo szczepień zależy przede wszystkim od tego, jak szybko szczepionki będą docierały do Polski i w jakich ilościach. Do tej pory, wielkopolskie szpitale otrzymywały taką liczbę dawek, jaką zamówiły. Początkowo zamówienia te były dość ostrożne, ale z czasem placówki decydują się na większe ilości. Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu złożył pierwsze zamówienie na 75 dawek, wiec tyle otrzymał. Część szpitali na podstawie ich pierwszego zamówienia otrzymało po kilkaset dawek. Szpital Strusia zdecydował się wówczas na najmniejsze możliwe zamówienie. Do tej pory wszystkie wielkopolskie placówki zamówiły łącznie ok. 40 tysięcy dawek szczepionki, w tym połowa to ostatnie zamówienie złożone 7 stycznia.

Szczepienie przeciw COVID-19 przewiduje podanie dwóch dawek preparatu, oba podania powinny być zrealizowane w tym samym punkcie szczepień. Jest to rozwiązanie zapewniające nie tylko sprawniejszy przebieg akcji szczepień, ale też większe bezpieczeństwo dla pacjentów. W wyjątkowych przypadkach pacjent będzie miał możliwość zmiany miejsca podania drugiej dawki szczepionki.

Stosowane w Polsce szczepionki mogą być przez 5 dni przechowywane w temperaturze standardowej lodówki wykorzystywanej do przechowywania leków, podmioty nie muszą więc kupować dodatkowego sprzętu zapewniającego niższą temperaturę. Poradnie POZ mają doświadczenie w przeprowadzaniu szczepień, inne podmioty obecnie je zdobywają.

Przedstawiciele szpitali węzłowych, które realizują obecny etap szczepień przeciw COVID-19 również mieli obawy i wątpliwości, które zostały wyjaśnione przed rozpoczęciem akcji szczepień. Obecnie widzimy, że proces ten przebiega coraz sprawniej, szpitale składają coraz większe zamówienia, które dają możliwość zaszczepienia coraz większej liczby osób. Mamy nadzieję, że zgłaszane niejasności nie przysłonią zakładanego celu, jakim jest zwalczenie pandemii.

Ze szczegółami dotyczącymi szczepień wszystkie podmioty mogą zapoznać się na stronach:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-COVID-19

https://www.cmkp.edu.pl/vaxstopcovid/szkolenia-dla-podmiotow-leczniczych-wyznaczonych-do-rozpoczecia-procedury-szczepien-przeciw-COVID-19

 

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158