WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 16085 z dnia 08 grudnia 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką - 9.12.2020r. - Odpowiedzialna profilaktyka zdrowotna

Czym jest zdrowie?

Według definicji WHO zdrowie to całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawność. Dlatego tak istotne są wszystkie działania profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie chorobom, przez ich wczesne wykrycie i leczenie.

 

Wpływ na nasze zdrowie ma wiele czynników, jednak najważniejszy jest styl życia! Według koncepcji Marca Lalonde’a, to właśnie on w 55% decyduje o naszej kondycji zdrowotnej.

Co zatem, w szeroko pojętym stylu życia, możemy i powinniśmy zmienić, aby żyć lepiej i zdrowiej?

  1. Zróżnicowana dieta – zadbajmy o zbilansowaną dietę, odpowiednią do potrzeb organizmu, wieku, płci i aktywności fizycznej. Polecamy dietę DASH, która wspiera nasz układ krwionośny. Zapraszamy do odwiedzenia serwisu diety.gov.pl w nowej szacie graficznej.
  2. Aktywność fizyczna – w listopadzie 2020r. WHO opublikowało nowe zalecenia dot. aktywności fizycznej. Zgodnie z tymi wytycznymi, osoby dorosłe powinny wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo (umiarkowana intensywność) lub 75–150 minut (duża intensywność).
  3. Unikajmy stresu i zadbajmy o odpowiednią liczbę godzin snu.
  4. Zrezygnujmy z używek.
  5. Pamiętajmy o regularnych badaniach profilaktycznych.

O tym, jakie badania warto powinniśmy wykonywać i z jaką częstotliwością, mówi lek. med. Anna Plucik – Mrożek z Exercise is Medicine Polska. Zapraszamy do lektury materiałów i obejrzenia wywiadu.

 

Ponadto zapraszamy do zapoznania się z programami profilaktycznymi prowadzonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia:

Program profilaktyki raka piersi, sprawdź także postoje mammobusów w najbliższej okolicy!

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Program profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym POCHP

Program profilaktyki gruźlicy

Program badań prenatalnych

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158