WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł archiwalny nr: 16084 z dnia 08 grudnia 2020Drukuj

Rehabilitacja dla osób z niepełnosprawnościami w 43 miejscach Wielkopolski [A]

Do końca grudnia osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych. Wyłonione zostały 43 miejsca w Wielkopolsce, gdzie będzie można wziąć udział w przygotowanym dla nich programie. Kto może się zgłosić i na czym polega akcja?

 

Cykl zabiegów odbywa się w ramach rządowego programu „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych” na 2020 rok. Oznacza to, że z rehabilitacji można skorzystać od początku do ostatniego dnia grudnia. Udział w programie jest całkowicie darmowy.

Celem akcji jest wsparcie osoby z niepełnosprawnościami, tak by łatwiej mogła funkcjonować w codziennym życiu. Pomóc w tym ma rehabilitacja. Aby się do niej zakwalifikować, należy spełnić kilka kryteriów. Program jest kierowany do osób powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim albo umiarkowanym. Dodatkowo stan pacjenta musi rokować poprawę, a więc osiągnięcie większej samodzielności. Co bardzo istotne – do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie od lekarza.

Nie mogą wziąć w nim jednak udziału osoby, u których nie ma do tego wskazań na podstawie oceny funkcjonalnej (tej dokonuje fizjoterapeuta). Dodatkowo do programu nie są kwalifikowani pacjenci, którzy korzystają już z fizjoterapii w ramach innych świadczeń. Ostatnim czynnikiem wykluczającym jest ostra faza choroby psychicznej lub uzależnienia.

Ile wizyt i zabiegów w ramach programu?

Skorzystać z programu można w 43 punktach na terenie Wielkopolski. Z czego dokładnie składa się cykl? Pacjenci odbędą co najmniej dwie wizyty fizjoterapeutyczne – na początku i na końcu udziału w programie. Pierwsza będzie kwalifikowała do programu, a fizjoterapeuta ustali dokładny plan rehabilitacji, jej cel oraz odpowiednią intensywność. Efekty oceni podczas drugiej wizyty – na koniec cyklu zabiegów.

Jeśli chodzi o zabiegi, to cykl terapeutyczny obejmuje maksymalnie do 10 dni. Dziennie pacjentowi przysługuje do pięciu zabiegów w tym co najmniej trzy ćwiczenia ruchowe i usprawniające oraz maksymalnie jedna sesja grupowa.

Umowa, którą WOW NFZ podpisał z 40 podmiotami (prowadzącymi zabiegi w 43 miejscach) będzie obowiązywać od 1 do 31 grudnia. Program jest finansowany z pieniędzy rządowych.

 

Poniżej dostępne pełne kryteria kwalifikacji i wyłączenia z programu oraz lista placówek, gdzie można skorzystać z rehabilitacji.

 

Kwalifikacja pacjenta do programu:

  • wiek powyżej 16 roku życia,
  • posiadanie przez pacjenta orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim albo umiarkowanym (potwierdzonego odpowiednimi dokumentami),
  • stan funkcjonalny świadczeniobiorcy (ICF) rokujący do poprawy samodzielności, poprawy funkcjonowania w środowisku oraz aktywizacji społecznej (ocenia to przez fizjoterapeuta).

 

Kryteria wyłączenia z programu:

  • brak medycznych wskazań do otrzymania świadczeń z zakresu programu, stwierdzonych na podstawie oceny funkcjonalnej świadczeniobiorcy (ICF),
  • korzystanie ze świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej, w tym samym terminie, w tym i innych podmiotach leczniczych,
  • objęcie świadczeniami w ramach innych zakresów świadczeń m.in. fizjoterapia ambulatoryjna, opieka długoterminowa, opieka koordynowana, opieka hospicyjna itd.,
  • pacjent przebywający w ostrej fazie choroby psychicznej lub uzależnienia.

 

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158