WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 16060 z dnia 02 grudnia 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką - 2.12.2020r. - Gruźlica i choroby płuc

Gruźlica jest bakteryjną chorobą zakaźną wywołaną przez prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Bakteria została odkryta w 1882 roku przez Roberta Kocha. Choroba atakuje najczęściej płuca, ale może zająć także inne narządy.

W jaki sposób można się zarazić?

Gruźlica przenosi się w większości przypadków drogą kropelkową, a więc poprzez kichanie czy kaszel prątek jest wydalany z organizmu, a następnie przez wydychanie lub połknięcie zaraża kolejną osobę.

Na rozwój choroby szczególnie narażone są osoby niedożywione, zakażone wirusem HIV, mieszkające w złych warunkach sanitarnych, a także pracownicy służby zdrowia i innych zawodów, w których jest się wystawionym na kontakt z chorymi na gruźlicę.

Wśród chorób płuc zbierających śmiertelne żniwo oprócz gruźlicy i POCHP, o której pisaliśmy w listopadzie, jest także rak płuc.

Najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce w odniesieniu do mężczyzn. Jego największym czynnikiem ryzyka jest niezmiennie palenie tytoniu. Przy czym należy pamiętać, że najistotniejszy jest czas ekspozycji na dym, a nie ilość wypalanych papierosów. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że tytoń zabija 30-50% palaczy. Średnio umierają oni o 15 lat wcześniej niż osoby, które nie palą.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i obejrzenia wywiadu lek. med. Grzegorzem Hydzikiem z Podkarpackiego Centrum Medycznego w Rzeszowie, który mówi o tym, jakie objawy powinny niepokoić w przypadku chorób układu oddechowego oraz jaka jest zalecana diagnostyka.

Przypominamy także, że Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi Program profilaktyki gruźlicy, który jest realizowany przez wszystkie pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej - http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/15760/

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

Pliki do pobrania

  Ulotka ch. płuc awers   [200KB]
  Ulotka ch. płuc rewers  [84KB]
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158