WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 16019 z dnia 17 listopada 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką - 18.11.2020r. - POCHP - profilaktyka antynikotynowa

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP)  jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie (4 miejsce). W Polsce choruje na nią około 2 miliony osób, z czego 600 tysięcy nie podejmuje z tego powodu żadnego leczenia.

POCHP jest wielonarządową chorobą cywilizacyjną, która objawia się przede wszystkim kaszlem oraz dusznością wysiłkową wynikającą z nieprawidłowego przepływu powietrza przez układ oddechowy. Choroba rozpoczyna się w płucach, ale wpływa również m. in. na funkcjonowanie centralnego układ nerwowego oraz układu krążenia. 

W związku z dwoma bardzo ważnymi dniami: Światowym Dniem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (18 listopada) oraz Dniem Rzucania Palenia (19 listopada) przekazujemy Państwu materiały nt. POCHP, do której rozwoju – w głównej mierze – przyczyniają się dym tytoniowy oraz zanieczyszczenia powietrza.  

Wczesne wykrycie i właściwe leczenie, w tym rzucenie palenia, mogą wydłużyć życie chorego nawet o 10-15 lat. Mamy nadzieję, że Dzień Rzucenia Palenia, będzie dla wielu osób pierwszym dniem bez papierosa. A dlaczego warto?

Już po kilku godzinach unormuje się ciśnienie krwi oraz ilość tlenu w organizmie. Kilka dni później smak i węch ulegną poprawie. Od 3-9 miesięcy będzie ustępował kaszel palacza. Po 5 latach ryzyko raka płuca spadnie o 50% a po 10 - ryzyko choroby niedokrwiennej, będzie takie samo jak u osób niepalących.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z udziałem dra Piotra Dąbrowieckiego, Przewodniczącego Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP. W załączeniu przekazujemy Państwu także formularz testu CAT (kwestionariusz opiera się na samoocenie objawów dokonywanej przez samego pacjenta), którego istotę ważnosci omawia nasz specjalista. 

Ponadto przypominamy, że Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP) – szczegółowy opis programu.

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158