WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Środa z Profilaktyką - wrzesień 2020

Artykuł nr: 15908 z dnia 23 września 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką 23.09.2020r. - Alzheimer i choroby mózgu

Alzheimer i choroby mózgu

Zaburzenia pamięci – to pierwsze skojarzenie z chorobą Alzheimera. Jednak sam problem z zapominaniem może dotknąć wielu seniorów i nie musi oznaczać choroby. Jeśli jednak dodamy do tego kolejne niepokojące objawy, takie jak dezorientacja, problem z wysłowieniem się czy utrata umiejętności czytania oraz zrozumienia tekstu, to są to oznaki sugerujące zmiany chorobowe, w tym zaburzenia otępienne.

Szacuje się, że na całym świecie są 44 miliony osób cierpiących z powodu choroby Alzheimera, a w związku z postępującym się starzeniem społeczeństwa, w najbliższych kilkunastu latach liczba ta może ulec nawet potrojeniu.

21 września obchodziliśmy Światowy Dzień Choroby Alzheimera i z tej okazji chcemy przypomnieć, jak ważnym jest wczesne wykrywanie tej choroby, dzięki czemu możliwe jest wyhamowanie zmian degeneracyjnych w mózgu.

 

A jak zadbać o zdrowie mózgu?

  1. Utrzymujmy właściwą aktywność fizyczną – zapraszamy na nasz kanał Akademia NFZ na serwisie YouTube, gdzie dostępne są zestawy ćwiczeń dla każdego.
  2. Uczmy się – nieustanne ćwiczenie mózgu pozwala na poszerzanie rezerwy poznawczej. Nauka języków obcych, kultywowanie pasji, czytanie książek – to wszystko pobudza mózg do działania.
  3. Zadbajmy o właściwą dietę. Z myślą o chorych na chorobę Alzheimera powstała specjalna dieta MIND, która ma pomagać w zahamowaniu rozwoju choroby. Zachęcamy także do skorzystania z serwisu diety.nfz.gov.pl, który umożliwia stworzenie bezpłatnej diety dopasowanej do wieku, płci i aktywności fizycznej. Daje także możliwość wymiany dań, których nie lubimy oraz wygenerowania listy zakupów.
  4. Dbajmy o właściwą wagę i ograniczmy spożywanie cukrów – nadmiar tkanki tłuszczowej oraz spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie mózgu.

 

Zachęcamy do lektury przygotowanych materiałów oraz obejrzenia wywiadu z prof. Aleksandrem Araszkiewiczem – konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii dla województwa kujawsko-pomorskiego.

W przypadku, jeśli bliscy wykazują objawy choroby otępiennej zalecamy kontakt z lekarzem. W załączeniu przekazujemy wykaz poradni neurologicznych i geriatrycznych na terenie Wielkopolski.

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158