WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 15899 z dnia 16 września 2020Drukuj

Środa z profilaktyką 16.09.2020r. - Rak prostaty

15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Jest to zatem dobry moment, aby przypomnieć Panom, jak bardzo ważna jest profilaktyka w przypadku "męskich" nowotworów.

Ponad polowa mężczyzn po 60 r.ż. i prawie wszyscy po 80 r.ż. mają kłopoty z prostatą. Cześć tych schorzeń to zmiany nowotworowe gruczoły krokowego, które mogą się rozwijać bezobjawowo latami. Dlatego w tym wydaniu Środy z Profilaktyką mówimy o tym, jak bardzo ważnym jest wykonanie prostych badań profilaktycznych, które pozwolą szybko ocenić kondycję gruczołu krokowego.

Niestety brak świadomości mężczyzn na temat profilaktyki i diagnostyki schorzeń prostaty oraz skrępowanie przez badaniem powodują, że rzadko decydują się na badania we właściwym momencie i dopiero poważne zaburzenia urologiczne zmusząją Panów do wizyty u specjalisty oraz wykonania podstawowej diagnostyki, jak badanie PSA - antygentu specyficznego dla prostaty, którego podwyższony poziom jest znakiem alarmowym!

W najnowszym filmie dziennikarz – Franek Przeradzki opowiada o swoim pierwszym badaniu prostaty – na czym polegało, czy bolało oraz jakie korzyści przyniosło jego osobie.  Zapraszamy do lektury materiałów!

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

Pliki do pobrania

  Ulotka prostata 1  [454KB]
  Ulotka prostata 2  [111KB]
  Ulotka prostata 3  [133KB]
  Ulotka prostata 4  [53KB]
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158