WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 15888 z dnia 09 września 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką 9.09.2020 Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przedmedyczna – dlaczego czas ma znaczenie?

W 2000r. z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża został ustanowiony Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który jest obchodzony w drugą sobotę września. Święto to ma pomóc w rozpropagowaniu idei niesienia pomocy, a przede wszystkim w wykreowaniu odpowiednich postaw już od dzieciństwa.

Według danych Komendy Głównej Policji tylko w wypadkach drogowych w roku 2019 zginęło 2 831 osób, a kolejne 35 477 zostało rannych. Szacuje się, że liczby te mogły być o wiele niższe, gdyby świadkowie potrafili i udzielali ofiarom pierwszej pomocy. To od nas – często przypadkowych osób - może w przyszłości zależeć życie i zdrowie innych ludzi.

Czas, który potrzebują na przybycie kwalifikowane zespoły ratunkowe to co najmniej kilka minut, tymczasem udzielenie właściwiej pomocy w krótkim czasie po zdarzeniu (2-3 minuty), może zwiększyć szanse na przeżycie nawet o 60%! Niestety niemal połowa Polaków przyznaje, że nie wie czy potrafiłaby udzielić pierwszej pomocy w sytuacji zagrażającej życiu drugiej osobie.

Pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale także umiejętność np. właściwego opatrzenia rany czy usztywnienia kończyny po złamaniu czy skręceniu. O tym, jak udzielać pierwszej pomocy i właściwie ocenić sytuację poszkodwanego mówimy w dzisiejszym wydaniu Środy z Profilaktyką. Podpowiadamy jak postępować w przypadku złamań i stłuczeń, krwotoków z rany oraz krwawienia z nosa. Mówimy, czym jest pozycja boczna ustalona i w jak we właściwy sposób ułożyć poszkodowanego oraz pokazujemy, jak właściwie wykorzystywać folię NRC. Wyjaśniamy także, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła za zasady udzielania pierwszej pomocy.

Zapraszamy do lektury oraz obejrzenia materiału instruktażowego przygotowanego przez Zachodniopomorski Oddział NFZ:

 

 

 

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

Pliki do pobrania

  Pierwsza pomoc awers  [155KB]
  Pierwsza pomoc rewers  [130KB]
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158