WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 15846 z dnia 29 lipca 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką 29.07.2020 Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) - higiena życia codziennego w profilaktyce zakażeń

28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Dzień nie został wybrany przypadkowo – jest to rocznica urodzin Barucha Samuela Blumberga, amerykańskiego lekarza i laureata Nagrody Nobla, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B. 

Rozróżniamy 5 głównych szczepów zapalenia wątroby - A, B, C, D i E. Do zakażenia wirusami WZW typu A, D i E dochodzi drogą pokarmową lub przez bezpośredni kontakt z chorym/nosicielem.

 

Dzisiaj skupimy się na Wirusowym Zapalaniu Wątroby typu A (WZW A).

WZW A, potocznie nazywane żółtaczką pokarmową, to choroba wywoływana wirusem HAV, która cechuje się ostrym przebiegiem u osób dorosłych. Dzieci natomiast przechodzą ją zazwyczaj łagodnie. Do najczęstszych objawów zakażenia należą zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, uczucie zmęczenia oraz charakterystyczne zażółcenie skóry.

 

Jak się uchronić przed zakażeniem?

Głównym sposobem szerzenia się wirusa jest droga pokarmowa, dlatego nie bez powodu WZW A jest nazywane „chorobą brudnych rąk”.

Najważniejsza jest zatem HIGIENA. Myjmy ręce tak często, jak jest to możliwe, z użyciem mydła i bieżącej wody, a przede wszystkim po wejściu do domu czy biura, po skorzystaniu z toalety oraz przed przygotowaniem posiłków. Dodatkowo nie pijmy wody z niewiadomego źródła oraz nie jedzmy posiłków w miejscach bez dostępu do bieżącej wody. Ponadto, warto mieć zawsze przy sobie płyn dezynfekcyjny lub specjalne chusteczki, które przydają się w miejscach, w których nie ma możliwości umycia rąk.

W przypadku WZW A możliwe jest także SZCZEPIENIE OCHRONNE, które daje odporność na kilkanaście lat. Szczepienie przeciwko WZW A jest szczepieniem zalecanym, ze szczególnym wskazaniem dla osób udających się w rejony endemicznego występowania drobnoustroju, a także m. in. dla pracowników służby zdrowia, oświaty, osób produkujących żywność oraz dzieci, które nie chorowały na WZW A.

Zapraszamy do lektury oraz obejrzenia wywiadu z p. Justyną Budzyńską z Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach.

https://www.youtube.com/watch?v=hJThODhcE54&list=PLZ2X-9LnwIVEIyeStWSDV5c-nMvRKMaza&index=15

 

 

 

 

 

Po więcej informacji zapraszamy w najbliższą środę 29 lipca 2020r., w ramach akcji Środa z Profilaktyką.

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl , gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

 

 

Pliki do pobrania

  Ulotka WZW 1   [511KB]
Ulotka WZW 1
  Ulotka WZW 2  [290KB]
Ulotka WZW 2
  Ulotka WZW 3  [441KB]
Ulotka WZW 3
  Ulotka WZW 4  [147KB]
Ulotka WZW 4
  WZW Youtube  [713KB]
WZW Youtube
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158