WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 15783 z dnia 24 czerwca 2020Drukuj

Środa z Profilaktyką. 24.06.2020 Dzień Walki z Cukrzycą

Cukier nie jedno ma imię - glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, maltodekstryna, słód jęczmienny, syrop glukozowy, miód, karmel – to tylko część nazw substancji, które znajdziemy w składzie kupowanych przez Nas produktów.

Cukier jest prawie wszędzie. W słodyczach – to wszyscy wiemy, ale czy wiedzieli Państwo, że jest także w chlebie, sokach owocowych czy cappuccino?
 
Pod potoczną nazwą „cukier” kryją się zarówno węglowodany proste, jak i złożone, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. To od nas natomiast zależy, które z nich wybierzemy i w jakich ilościach będziemy je spożywać. Jak zawsze, niezawodnym rozwiązaniem jest UMIAR.  
 
W ramach akcji Środa z Profilaktyką skupiamy się tym razem na tym, gdzie szukać cukru i jak go ograniczyć. Powiemy jak jeść zdrowo, w kontekście wyboru właściwych produktów na sklepowych półkach i podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę czytając etykiety.
 
Mówimy także o konsekwencjach spożywania nadmiaru cukru – cukrzycy i otyłości oraz jak w 10 prostych krokach zachować zdrowie i zapobiec cukrzycy. Jeżeli jednak mają Państwo wątpliwości czy nie rozwinęła się już w organizmie nietolerancja cukru lub cukrzyca, proponujemy rozwiązać TEST CZYNNIKÓW RYZYKA WYSTĄPIENIA STANU PRZEDCUKRZYCOWEGO I NIEZDIAGNOZOWANEJ CUKRZYCY oraz skontaktować się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
 
Zapraszamy do lektury oraz obejrzenia animacji na temat cukrzycy, która zawiera prace graficzne studentów Akademii Sztuk Pięknych całej Polski - laureatów konkursu "Poskromienie cukrzycy" zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i jego partnerów.

 

 

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie – w każdą środę – odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania w najbliższym czasie przenosimy do Internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ”: www.akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ na platformie YouTube i na stronę www: www.nfz-poznan.pl gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

Pliki do pobrania

Cukrzyca - ankieta  Cukrzyca - ankieta  [787KB]
Cukrzyca - ankieta
  Cukrzyca ulotka 1  [106KB]
Cukrzyca ulotka 1
  Cukrzyca ulotka 2  [251KB]
Cukrzyca ulotka 2
  Czytaj etykiety 1  [213KB]
Czytaj etykiety 1
  Czytaj etykiety 2  [260KB]
Czytaj etykiety 2
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158