WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł nr: 15599 z dnia 28 lutego 2020Drukuj

Od 1 marca rusza działalność Centrum Zdrowia Psychicznego w Złotowie

Od 1 marca rusza działalność Centrum Zdrowia Psychicznego w ramach umowy z NFZ ze Szpitalem Powiatowym w Złotowie. Centrum obejmie kompleksową opieką psychiatryczną wszystkich dorosłych (powyżej 18. r.ż.) pacjentów w powiecie złotowskim, ale nie tylko. Zgodnie z przepisami, placówka może przyjąć również pacjenta spoza powiatu.

- „Wielkopolska dołącza do województw objętych pilotażem Centrum Zdrowia Psychicznego” – mówi Agnieszka Pachciarz, Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ, który zawarł umowę ze Szpitalem w Złotowie. - „W naszym województwie Centrum powstaje w tzw. w II turze, ponieważ pierwsze takie ośrodki rozpoczynały działalność mniej więcej w połowie 2018 roku. Dobrze, że kompleksowe usługi CZP będą realizowane przez szpital powiatowy i obejmą zasięgiem wszystkich potrzebujących opieki mieszkańców powiatu.” – dodaje Dyrektor.

Czym jest Centrum Zdrowia Psychicznego?

CZP jest ośrodkiem zapewniającym kompleksową pomoc w zakresie leczenia chorób psychicznych, czyli: ambulatoryjną, domowo-środowiskową oraz w zakresie oddziałów: dziennego i stacjonarnego. To nowoczesne podejście, zapewniające pacjentowi komfort leczenia i dopasowanie w jednym miejscu odpowiedniej dla niego terapii. W ramach CZP działają punkty zgłoszeniowo-koordynujące, w których pracują pracownicy medyczni – psychologowie i pielęgniarki i do których najpierw trafiają osoby potrzebujące pomocy. W punktach ustala się dalsze działania – od informacji, po ułożenie wstępnego planu leczenia, które w pilnych przypadkach będzie rozpoczynało się w ciągu 72 godzin od momentu zgłoszenia się pacjenta do punktu.

Celem pilotażu, który od 2018 roku obejmuje kolejne województwa, jest wypracowanie jak najlepszego modelu leczenia chorób psychicznych, skutecznego, komfortowego dla pacjenta.

Pilotaż obejmie mieszkańców powiatu złotowskiego, którym potrzebna jest opieka psychiatryczna. Pacjenci spoza tego powiatu jak dotychczas, mogą leczyć się na oddziałach: leczenia uzależnień od alkoholu i oddziale detoksykacji od alkoholu w Szpitalu Powiatowym w Złotowie.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Powiatowym w Złotowie będzie czynne w dni powszednie w godzinach 8.00-18.00. Natomiast w nocy dyżurować będzie lekarz. Do CZP nie jest potrzebne skierowanie.

Biuro Prasowe WOW NFZ

Biuletyn Informacji Publicznej
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158